Jak przygotować się na podstawienie kontenera?
Kontener na gruz jest niezwykle ważnym elementem prowadzenia każdego rodzaju prac budowlanych. Ułatwia gospodarowanie opadami, które generują się przy niewielkich remontach, jak i dużych remontach generalnych. Są niezbędne na terenie placu budowy, zarówno, jeśli chodzi o stawianie nowych budynków, jak i wyburzanie starych domów czy budynków gospodarczych. Co więcej, dysponowanie podczas prac budowlanych kontenerem na gruz, własnym bądź — w większości przypadków — wynajmowanym od specjalistycznych firm takich jak nasza, jest wręcz z prawnego punktu widzenia obowiązkiem. Gruzu nie można bowiem umieszczać w pojemnikach na odpady bytowe, czyli w zwykłych pojemnikach osiedlowych na śmieci komunalne. Dlatego też wynajem kontenerów jest dla wielu remontujących deską ratunku, która umożliwia przechowywanie, a następnie wywóz gruzu zgodnie z obowiązującymi normami i bez szkody dla środowiska naturalnego. Jak jednak przygotować się na podstawienie kontenera? O tym, jakie miejsce na kontener będzie najbardziej odpowiednie i czy zamawianie pojemnika na gruz wymaga dopełnienia jakichś formalności, przeczytasz poniżej.
Zamawiamy kontener. O czym pamiętać?
Jeśli zamawiamy kontener, oprócz przygotowanych wszelkich danych potrzebnych do zrealizowania usługi, czyli adresu postawienia, godziny itp., przygotujmy kontaktowy numer telefonu. Jeżeli jedynie pośredniczymy umówieniu dostarczenia pojemnika, np. jako właściciel posesji, a na miejscu obecny będzie ktoś inny, kto prowadzi prace budowlane i jego rolą będzie odebranie kontenera od pracownika firmy, warto pozostawić kontakt również do tej osoby. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do miejsca dowozu czy innych nieprzewidzianych sytuacji, osoba odpowiedzialna za transport będzie miała namiar do kogoś, kto rzeczywiście jest na miejscu i z kim może pozostać w kontakcie.
Gdzie ustawić kontener?
Najprostsza odpowiedź na to pytanie, czyli: tam, gdzie jest miejsce, może być niepełna. Co więcej, najbardziej intuicyjnie wybrane miejsce na ustawienie kontenera, bez przeanalizowania wielu konsekwencji takiego pierwszego lepszego wyboru może być zupełnie nietrafione. Przeanalizujmy zatem, jakie czynniki wpływają na wybór najlepszego miejsca na kontener. Najlepiej będzie, jeśli dla ułatwienia przywołamy dwie najczęstsze sytuacje, z którymi mają styczność nasi Klienci indywidualni, czyli remont mieszkania w zabudowie wielomieszkaniowej oraz remont lub budowa domu jednorodzinnego.
- Remont mieszkania
Prace budowlano-remontowe pomieszczenia znajdującego się w zabudowie wielomieszkaniowej dotyczą zwykle mieszkań na osiedlach, gdzie do czynienia mamy z tradycyjnymi blokowiskami (powstającymi na przełomie lat 60. i 70.) lub apartamentami w nowych blokach albo mieszkań w kamienicach. Jednym z najważniejszych kwestii jest upewnienie się, czy nasz kontener nie będzie przeszkadzał innym mieszkańcom, a co gorsza, nie powodował zagrożenia. Tak mogłoby się stać, jeśli pojemnik na gruz zastawiałby drogę przeciwpożarową. Zastawienie drogi pożarowej, która zwykle ze względu na swoje przeznaczenie, jest pusta, może kusić pod względem dostępności, jednak umieszczenie tam kontenera na gruz jest zabronione. Z punktu widzenia bezpieczeństwa zaś, wysoce ryzykowne. Kolejną kwestią jest zastawianie bram i wjazdów do garaży. Tutaj również należy zachować ostrożność i sprawdzić, czy miejsce, które wytypowaliśmy na kontener, nie będzie powodować uniemożliwienia wjazdu lub wyjazdu samochodów. Jeśli zaś kontener budowlany planujemy postawić na skwerku, czyli pasie zieleni, najczęściej między chodnikami czy chodnikiem a ulicą, potrzebujemy na to zgodę zarządcy budynku. Idealną sytuacją jest, gdy budynek, w którym znajduje się remontowane mieszkanie, posiada podwórze, dziedziniec czy inny teren wspólny. Tam na ogół bez przeszkód można postawić pojemnik.
2. Remont na własnej posesji
W przypadku prac prowadzonych w domu znajdującym się na własnej posesji, za wyborem miejsca do ustawienia kontenera przemawia praktycznie tylko i wyłącznie wygoda korzystania z pojemnika. W pełni odpowiadamy bowiem za własne podwórko i to my sami ponosimy odpowiedzialność za to, co się na nim znajduje. To, co musimy ewentualnie brać pod uwagę to rośliny w ogrodzie, Jeśli nie chcemy ich rozdeptać, zakurzyć czy w jakikolwiek sposób zniszczyć, z oczywistych względów umieśćmy kontener z daleka od nich lub zabezpieczmy kwiaty i krzewy folią.
Pamiętajmy jednak, że niezależnie, czy pojemnik ustawić chcemy przed blokiem, kamienicą, czy własnym domem jednorodzinnym, jeśli ma być to ulica przed budynkiem, gdyż nie ma zupełnie innej możliwości, to obowiązuje nas uzyskanie pozwolenia od Zarządu Dróg Miejskich.
Brak miejsca w kontenerze
Kontenery oferowane przez nas występują w szerokim wachlarzu wymiarów i pojemności, dzięki czemu zarówno niewielkie remonty, jak i ogromne budowy nie stanowią wyzwania — w każdym przypadku dobrać można odpowiedni kontener na gruz. Bywa jednak, że pomimo początkowych przewidywań napotkamy na niespodzianki i okazuje się, że odpadów jest znacznie więcej, niż sądziliśmy. W takim przypadku błędem będzie dalsza eksploatacja kontenera i wypełnianie go po brzegi. Nagromadzenie zbyt wielu odpadów może być niebezpieczne. Trzeba pamiętać, że pojazd, który będzie odbierał zapełniony kontener ma określoną ładowność, a z kolei nadwyrężanie zabezpieczeń odpowiedzialnych za czuwanie nad tym, by zawartość nie wysypała się podczas transportu, również należy do ryzykownych. Polecamy kontakt z firmą i wyjaśnienie sytuacji — wystarczy jasno określić, że kontener jest zapełniony. Odbierzemy go przed umówionym czasem i podstawimy w zwolnione miejsce pusty.
Podsumowując, przygotowanie do podstawienia kontenera najlepiej zacząć od ustalenia miejsca, w którym ma stanąć. Jeśli prace prowadzone są w pomieszczeniach w bloku czy kamienicy, kontener najlepiej ustawić w części wspólnej, takiej jak dziedziniec, podwórze lub po uzyskaniu zgody zarządcy budynku, na skwerze przed blokiem. Jeśli prace odbywają się na posesji, której jesteśmy właścicielami, w praktyce mamy dowolność co do ustawienia kontenera — posesję potraktować możemy niejako ja własny plac budowy. W każdym przypadku, kiedy pojemnik musiałby być ustawiony na chodniku czy pasie ruchu, konieczne jest uzyskanie zgody urzędniczej.
Pamiętajmy o pozostawieniu numeru telefonu do osoby, która będzie przebywać pod wskazanym adresem. Może ułatwić to nawigację, ale przede wszystkim zapewnić ciągłe kontakt w razie konieczności.
Jeżeli kontener zapełni się, a nie minął jeszcze umówiony czas odbioru, bez problemu podstawimy nowy pojemnik. Nie warto zatem nadmiernie obciążać gruzem kontenera, gdyż wywóz może wówczas stać się ryzykowny dla bezpieczeństwa innych użytkowników ruchu drogowego.