Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Często zadawane pytania o worki na gruz BigBag

28 lutego 2022
worki BigBag na gruz

Worki na gruz BigBag – często zadawane pytania

 

Spis treści

  1. Worek BigBag – co to takiego?
  2. Jakie są zalety worka na gruz?
  3. Co można umieszczać w workach BigBag?
  4. Worki BigBag – odpady zabronione
  5. Do jakich prac nada się BigBag?
  6. Gdzie można umieszczać worek z gruzem?
  7. Czy potrzebne jest pozwolenie na worek BigBag?
  8. Co dzieje się z workiem po jego zapełnieniu?

Oprócz tradycyjnych kontenerów na gruz, odpady remontowe czy budowlane mogą być składowane w specjalnych workach BigBag. Stanowią one bardzo dobrą alternatywę dla kontenerów. Czym są worki Big Bag, jaka jest ich charakterystyka i w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej?

Worek BigBag – co to takiego?

Worki na gruz BigBag stworzone są do umieszczania w nich wszelkiego rodzaju gruzu – podobnie jak w kontenerze na gruz. Różnica jednak polega na tym, że podczas gdy kontener wykonany jest ze stali, worek na gruz powstaje z bardzo wytrzymałego materiału – polipropylenu. Dzięki temu, że materiał ten jest niezwykle mocny, pomimo stosunkowo mniejszych rozmiarów worka aniżeli kontenera, pomieścić może on nawet 1,5 tony odpadów. 

worki na gruz

Jakie są zalety worka na gruz?

Worek na gruz BigBag może pomieścić porównywalną ilość gruzu co mały kontener na gruz, a przy tym jest bardzo wytrzymały i poręczny. Wymiary zapełnionego worka szacuje się na około 90 cm szerokości, 90 cm długości oraz 125 cm wysokości. BigBagi są więc zgrabne i bardzo ustawne. Posiadają specjalne uchwyty, co bardzo ułatwia swobodne przemieszczanie go np. wózkami widłowymi. Worki zajmują niewiele miejsca, nie rzucają się w oczy. Z uwagi na wymiary worka na gruz, które są mniejsze niż wymiary tradycyjnego kontenera, worek jest świetną alternatywą dla kontenerów, jest bowiem bardziej ustawny w sytuacjach, kiedy miejsca na pojemnik na gruz jest bardzo niewiele.

Co można umieszczać w workach BigBag?

Do worków trafiać mogą takie odpady jak cegły, beton, tynk, ceramika, deski, boazeria, kafle, podłogowe, płytki ścienne, szkło, kawałki wykładziny, papier, kartony, folie malarskie, styropian – słowem wszystko to, co generuje się podczas prac remontowych. Innym zastosowaniem worków są prace ogrodowe i związana z tym konieczność utylizacji ziemi, kamieni, trawy, gałęzi, liści czy niechcianej gleby. 

Worki BigBag – odpady zabronione

Czy istnieją takie odpady, których nie można umieszczać w workach na gruz? Tak, są to wszystkie odpady uznane za niebezpieczne, które nie powinny trafiać do żadnego pojemnika na odpady i których jedyną możliwością pozbycia się jest oddanie do punktu PSZOK lub wywóz przez firmę posiadającą uprawnienia do utylizacji odpadów niebezpiecznych. Są to takie odpady, jak sprzęt elektryczny, środki chemiczne, wełna mineralna, papa oraz odpady zawierające chorobotwórczy azbest.

Do jakich prac nada się BigBag?

Worki na gruz mogą być idealnym sposobem na umieszczenie w nich gruzu powstałego z niewielkich remontów. Remont mieszkania, odświeżenie łazienki czy sprzątanie w piwnicy – do tego rodzaju prac worki BigBag nadają się bardzo dobrze. Odpady po remoncie to jednak nie jedyne, co można w nich umieszczać. Spisuję się również w przypadku prowadzenia prac w przydomowym ogrodzie albo na działce.

Gdzie można umieszczać worek z gruzem?

Worek można składować na terenie własnej posesji, na skwerze tuż przy budynku, pod blokiem czy na dziedzińcu kamienicy – słowem wszędzie tam, gdzie potrzebny jest pojemnik, do którego umieszczane będa odpady. Pamiętać jednak trzeba, że jeśli worek stanąć ma w części wspólnej, warto wcześniej ustalić to z osobą, która administruje budynkiem. Tak jak w przypadku każdych innych pojemników czy kontenerów trzeba również upewnić się, że worek nie zastawia wejścia do budynku, bramy wjazdowej i wyjazdowej, nie stoi na drodze pożarowej czy w miejscu przejazdu innych pojazdów uprzywilejowanych. 

worki Big Bag

Czy potrzebne jest pozwolenie na worek BigBag?

O ile korzysta się z worka na terenie własnej posesji lub w miejscu uzgodnionym wcześniej z osobą zarządzającą budynkiem, pozwolenie nie jest potrzebne. Pozwolenie będzie jednak konieczne, jeżeli worek zmuszeni jesteśmy ustawić na pasie ruchu lub chodniku. Takie pozwolenie uzyskuje się od Zarządu Dróg Miejskich – w Poznaniu znajdującym się przy ulicy Wilczak. Aby uzyskać pozwolenie trzeba złożyć wniosek o zezwolenie na zajęcie pasa ruchu

Co dzieje się z workiem po jego zapełnieniu?

Zapełniony worek w umówionym czasie odbierany jest wraz z zawartością przez naszą firmę i następuje wówczas wywóz gruzu w miejsce legalnego wysypiska, gdzie gruz będzie mógł być poddany odzyskowi surowców wtórnych. W sytuacji, kiedy worek zapełni się przed deklarowanym czasem odbioru, a prace nadal trwają, wystarczy kontakt z firmą i ustalenie  planu działania – najprawdopodobniej możliwy będzie wcześniejszy odbiór gruzu i podstawienie nowego worka. 

Kliknij tutaj i zamów online kontener na gruz lub odpady. Cena już od 270zł za kontener. Płatność online, szybkie podstawienie. Dojeżdżamy najdalej.