Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Rozbiórka pieca kaflowego? Przydatne porady.

5 października 2023
rozbiórka pieca kaflowego

Rozbiórka pieca kaflowego bywa niekiedy nieodzowna. Motywacją może być decyzja mieszkańców o zaniechaniu ogrzewania konkretnego pomieszczenia. Często jednak dekonstrukcja pieca łączy się z realizowaną obecnie w Polsce polityką proekologiczną. Na popularności zyskują rozwiązania przyjazne środowisku, co motywuje do wymiany archaicznych pieców węglowych na nowocześniejsze, ekologiczne źródła ciepła. W poniższym artykule przedstawiamy przydatne porady, które warto brać pod uwagę, jeśli mamy w perspektywie rozbiórkę pieca kaflowego. 

Jak ocenić stan pieca?

Ocena stanu technicznego pieca pełni istotną rolę w podejmowaniu decyzji o jego rozbiórce. Stan techniczny jest kluczowym wyznacznikiem dla ewentualnej dekonstrukcji. Szczególnie jeśli mamy już pewne podejrzenia, że zniszczeniu uległ np. dolny korpus czy nastąpiło uszkodzenie przewodów kominowych. Ocena stanu uszkodzenia powinna być przeprowadzona przez fachowca kominiarskiego. Tylko taki ekspert posiada odpowiednie kompetencje, aby dokładnie zbadać piec,  w tym stan przewodów spalinowych oraz dymowych, włącznie z identyfikacją blokad czy uszkodzeń. Elementy takie, jeśli nie zostaną wykryte, mogą prowadzić do kumulacji niebezpiecznych gazów, co mogłoby doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców budynku, w którym znajduje się piec kaflowy. W celu przeprowadzenia wnikliwej kontroli i oceny stanu technicznego, trzeba zaangażować więc mistrza kominiarskiego, który będzie miał możliwość wydania opinii – dokumentu zawierającego kompleksowe informacje o kondycji pieca i powiązanych z nim urządzeń. 

piec kaflowy w trakcie rozbiórki

Przygotowanie do rozbiórki

Przygotowując się do rozbiórki trzeba zadbać o kilka rzeczy, na które składają się między innymi poniższe kroki.

Krok pierwszy — wyłączenie pieca z użytku. Zanim zacznie się właściwa rozbiórka, należy upewnić się, że piec ten wyłączony jest z eksploatacji zgodnie z zaleceniami producenta i z lokalnymi przepisami. Nie można więc używać pieca jako źródła ciepła, co jest oczywiste, jeżeli chcemy uniknąć ryzyka poparzenia. Konieczne jest więc odpowiednie wychłodzenie pieca. Warto upewnić się też, czy zawory gazowe bądź zasilacz elektryczny jest wyłączony, o ile piec podłączony jest do źródła zasilania typu prąd czy gaz. 

Krok drugi — ochrona osobista. Dokonując rozbiórki należy zadbać o własne bezpieczeństwo, w czym pomocna jest odzież ochronna — ochronne okulary bądź maska, które minimalizują ryzyko przedostawania się pyłu do ust, nosa i oczu, odpowiednie obuwie na grubej podeszwie, gwarantujące stabilność i odzież ochronna, w tym rękawice, które zabezpieczą przed otarciami i skaleczeniami. Odpowiednie wentylowanie pomieszczenia, przestrzeganie zasad BHP oraz współpraca z ekipą specjalistów przyczyni się do zminimalizowania ryzyka zdrowotnego.

Krok trzeci — specjalistyczne narzędzia. Najczęściej jest to młot, dłuto kominowe, łom, przecinak, łopata, taczka. Jeżeli korzystamy z pomocy ekipy wyburzeniowej, odpowiednie, profesjonalne narzędzia nie będą oczywiście problemem. 

Kafle — zostawiać czy nie?

W sytuacji, gdy podjęcie decyzji o demontażu pieca wydaje się nieuniknione, warto dokładnie przyjrzeć się, w jakim stanie są same kafle. W niektórych przypadkach kafle te mogą być nadal użyteczne, szczególnie te, które nie noszą śladów uszkodzeń, takich jak pęknięcia czy odpryski. Jednak nawet jeżeli znajdziemy niewielkie uszkodzenia, nie muszą automatycznie wykluczać możliwości wykorzystania tych pozostałości z pieca. Niejednokrotnie mieszkańcy, którzy korzystali z pieców ozdobionych pięknymi kaflami, decydują się na zachowanie kilku sztuk kafli. Mogą być one zagospodarowane w domu jako forma ozdoby i pamiątki po dawnym piecu. Wówczas nawet te pęknięcia czy inne „skazy” przypominać będą o minionym czasie i nastrajać nostalgicznie. Kafle mogą posłużyć również jako ozdobne elementy architektury ogrodowej. W przypadku natomiast zwykłych kafli ceramicznych, które nie mają dla nas większego znaczenia i których nie chcemy, pozbycie się ich jest równie proste, jak w przypadku pozostałego gruzu.

Wywóz powstałego gruzu

Każda rozbiórka, a więc również demontaż pieca kaflowego, wiąże się z generowaniem gruzu budowlanego, który powinien być odpowiednio zutylizowany. Potrzebne jest więc miejsce na odpady, czyli kontener na gruz. Odpady z rozbiórki pieca to w dużej mierze gruz betonowy, ceglany, ceramiczny. Tego rodzaju odpady dobrze znoszą recykling i nadają się do przetworzenia. Podobnie jak segregacja śmieci bytowych prowadzi do efektywnego odzysku surowców wtórnych, tak poszczególne elementy pieca mogą być przetworzone np. na kruszywo budowlane. Jako firma świadcząca wywóz gruzu podstawiamy kontener pod wskazany adres i zabieramy go w umówionym czasie wraz z całą zawartością.

Jako że demontaż pieca często pociąga za sobą również remont całego pomieszczenia, do zutylizowania pozostają często też takie element jak folie malarskie, opakowania po zaprawie, puste puszki po farbach czy płyty nida-gips. W tym przypadku zaproponować możemy kontener na śmieci, który pomieści wszelkie odpady budowlano-remontowe. 

Koszt rozbiórki pieca kaflowego

Czy demontaż pieca to kosztowna inwestycja? Niekoniecznie. Wszystko zależy od wielu czynników, które wpływają na złożoność i pracochłonność tego procesu. Im większy i bardziej skomplikowany jest piec kaflowy i im bardziej profesjonalne narzędzia potrzebne są do rozbiórki, tym z wiadomych względów bardziej kosztowne może być jego demontowanie. Również wielkość pieca wpływa na ilość pracy potrzebną do rozbiórki i wywozu elementów, a więc i na budżet. Koszty mogą się różnić w zależności od lokalizacji. W miastach zwykle koszty pracy i materiałów są wyższe niż na obszarach wiejskich. Wymianę i rozbiórkę starych pieców kaflowych można uznać za reakcję na prowadzoną proekologiczną politykę i tym samym uzyskać wsparcie finansowe. Dlaczego? We wstępie wspomnieliśmy o kwestii ekologii. Aktualnie priorytetem wielu państw, w tym Polski, jest ochrona środowiska. Współczesne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska sprawiają, że coraz więcej krajów dąży do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza. W ramach polityki proekologicznej, promuje się przekształcenie systemów grzewczych, aby wykorzystywały odnawialne źródła energii. Rozbiórka pieców kaflowych stanowi ważny krok w kierunku redukcji emisji spalin i poprawy jakości powietrza. Zachęcać mają do tego różnego rodzaju programy rządowe, dotacje i ulgi podatkowe. Powodują, że przychylniej patrzymy na inwestowanie w droższe, ale nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła, przyczyniając się do oszczędności energii oraz w konsekwencji, ochrony środowiska. W Polsce możliwe jest uzyskanie dotacji na rozbiórkę starego kopciucha i montaż ekologicznych źródeł ciepła między innymi w ramach programu Czyste Powietrze. 

piec kaflowy w trakcie demolowania

Rozbiórka pieca kaflowego to proces, który może być zainicjowany z różnych powodów. Wielu mieszkańców budynków, które ogrzewane są tradycyjnymi piecami, decyduje się na wymianę źródła ciepła ze względu na aspekty ekologiczne. Decyzja o rozbiórce wymaga starannej analizy i przemyślenia. Przy właściwym podejściu i wsparciu ekspertów, proces demontażu nie jest trudny, a staje się jednocześnie krokiem w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości. Przed podjęciem decyzji o rozbiórce, istotne jest przeprowadzenie profesjonalnej oceny stanu technicznego pieca. W tym celu warto skorzystać z usług mistrza kominiarskiego, który dokładnie przeanalizuje stan przewodów kominowych i innych elementów oraz podpowie, czy i na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozbierania pieca. Nie wolno też zapominać o utylizacji powstałego gruzu. Pamiętać trzeba, że pozostałości po piecu to odpady, które należy umieścić w kontenerze na gruz.