Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Odpady wielkogabarytowe — czym są i co z nimi zrobić?

11 maja 2023
stary rower przy śmieciach

Odpady dużych gabarytów niejednokrotnie potrafią stanowić równie duży problem. Ich utylizacja wydaje się utrudniona, ponieważ nie dość, że są sporych rozmiarów, to jeszcze są to często śmieci ciężkie, a niejednokrotnie też o nietypowych kształtach. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że altana śmietnikowa nie jest na nie odpowiednim miejscem, chyba że spełniony jest określony warunek. Kiedy odpady gabarytowe można ustawiać w osiedlowej altance, a co zrobić, kiedy nie ma takiej możliwości? O tym przeczytasz poniżej.

Czym są odpady wielkogabarytowe?

Jak sama nazwa wskazuje, odpady wielkogabarytowe to takie śmieci, które przede wszystkim charakteryzują się nietypowymi, bo ponadprzeciętnymi w stosunku do śmieci komunalnych, rozmiarami. Duże opady nie mieszczą się do standardowych kubłów na odpady, dlatego też wyróżniono właśnie taką kategorię. Odpady dużych gabarytów mogą mieć jeszcze inne cechy, takie jak znaczny ciężar albo też nietypowy kształt. Choć mogą pochodzić z gospodarstw domowych, najczęściej są wynikiem przeprowadzania sprzątania w piwnicach, na strychach, w garażach, czy wymiany mebli przy okazji prac remontowych itd.

meble czekające na wyrzucenie

Przykłady odpadów wielkogabarytowych

Do kategorii śmieci, które można uznać za wielkogabarytowe, zaliczyć można:

  1. Stare meble, w tym:
  • szafę, regał, dużą półkę
  • stół, ławę, stolik kawowy
  • łóżko, tapczan
  • fotel, krzesło biurowe
  • wersalkę, kanapę,
  1. Wyposażenie wnętrz, za wyjątkiem sprzętów elektrycznych i elektronicznych, a więc:
  • duże lustro,
  • lampę, abażur,
  • żaluzje,
  • dywan,
  • duże ramy na obrazy
  1. Ponadto do najczęściej pojawiających się odpadów dużych gabarytów również zalicza się:
  • rower,
  • hulajnoga,
  • sanki,
  • narty,
  • wózek dziecięcy
  • suszarka na pranie

i wiele, wiele innych.

Odpady mylone z wielkogabarytowymi:

Nie wszystkie duże czy ciężkie odpady są śmieciami wielkogabarytowymi w taki rozumieniu, o jakim mowa. Nie zaliczają się do nich:

  • odpady budowlane powstające podczas prowadzenia prac budowlanych, jak ciężkie złogi cegieł, betonu itd.
  • pozostałości po remontach, jak stolarka okienna, drzwiowa, płyty nida-gips, panele, armatura łazienkowa, np. kabiny prysznicowe
  • urządzenia elektryczne i elektroniczne, np. komputery PC, telewizory, drukarki, kuchenki elektryczne, lodówki.
  • zużyte opony — traktowane są jako odpady niebezpieczne.

stare opony

Gabaryty a śmietnik

Czy odpady dużych gabarytów można umieszczać w śmietniku tak jak każdy rodzaj odpadów powstających w gospodarstwie domowym? Odpowiedź jest jednoznaczna: nie można.

Powody, dla których nie można umieszczać wielkich śmieci w kubłach na odpady komunalne:

  1. W ramach obowiązującego prawa byłoby to sprzeczne z przepisami. Jeśli chodzi bowiem o śmieci bytowe, powinno się je segregować wg pięciu frakcji. W przypadku śmieci, których rozmiar jest spory, teoretycznie trzeba byłoby pokusić się o rozdzielenie poszczególnych części wg frakcji. (Gdyby byłoby to możliwe i zupełnie nieproblematyczne, prawdopodobnie nie byłyby to już śmieci wielkogabarytowe). Większość odpadów wielkogabarytowych nie jest rozdzielana na żadne osobne elementy wg frakcji.
  2. Zaklasyfikowania śmieci jako odpady zmieszane rozwiązałoby problem segregacji, ale powodowało kolejny — nastąpiłoby nadmiarowe zapełnienie pojemnika. Zapełnienie całego kontenerka w osiedlowej altance jednym tylko odpadem byłoby nie tylko samolubne względem innych mieszkańców, ale szalenie niepraktycznie. Ograniczałoby bowiem możliwość korzystania z pojemnika.
  3. Do tego dochodzi fakt, że część dużych śmieci zwyczajnie i tak nie miałoby szans na zmieszczenie się w całości w pojemniku na odpady komunalne. Standardowy pojemnik na odpady tego typu ma ograniczoną pojemność i udźwig.
  4. Najważniejszą jednak kwestią jest też to, że cykliczny wywóz odpadów komunalnych dotyczy jedynie standardowych śmieci bytowych i śmieciarki absolutnie nie są przystosowane do utylizowania śmieci wielkogabarytowych ani ich części.

Wniosek? Nie można takich opadów umieszczać w śmietnikach zarówno ze względów prawnych, jak i pragmatycznych.

Postępowanie z gabarytami

  1. Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

Skoro nie można wyrzucać gabarytów do śmietnika, to jak z nimi postępować? Zdarza się, że dane osiedle mieszkaniowe ogłasza zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Wówczas jasno określone zostaje miejsce, w którym można legalnie pozostawić odpady dużych gabarytów. Zbiórka trwa w określonym czasie, zazwyczaj kilka dni, po czym przyjeżdża firma wywozowa, która zabiera pozostawione przez mieszkańców odpady do utylizacji. Bywa, że miejscem zbiórki jest wyodrębniony fragment altanki śmietnikowej — jest to jedyna sytuacja, która pod względem prawnym upoważnia nas do pozostawienia tego typu śmieci obok śmietników. W żadnym innym przypadku nie możemy tego zrobić, jeśli nie chcemy być narażeni na konsekwencje prawne za zaśmiecanie. Wywóz odpadów wielkogabarytowych organizowany w danej gminie może odbywać się też na terenie budynków jednorodzinnych, wówczas właściciel nieruchomości czy zwyczajnie mieszkańcy domu mają okazję do wystawienia niechcianych gabarytów przed posesję, tak jak dzieje się to w przypadku wywozu śmieci komunalnych. Śmieci zostaną prawidłowo zutylizowane przez firmę wywozową.

  1. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Jeżeli taka zbiórka, o jakiej mowa powyżej, nie jest organizowana, co można zrobić? Gabaryty powinien przyjąć PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Punkt taki istnieje w każdej polskiej gminie. W większych miastach punktów takich jest nawet więcej, niż jeden. Minusem tego rodzaju rozwiązania jest zaś to, że gabaryty trzeba dostarczyć tam własnym transportem. Nie można tutaj liczyć na to, że pracownicy PSZOK-u przyjadą pod wskazany adres i zabiorą zalegające śmieci.

  1. Prywatny wywóz gabarytów

Jeśli na terenie zamieszkania ani nie jest organizowana zbiórka (bądź jej termin nie współgra czasowo z momentem, kiedy trzeba wywieźć gabaryty), ani nie ma możliwości samodzielnego dostarczenia odpadów do PSZOK-u, pozostaje prywatna firma wywozowa, która przyjedzie pod wskazany adres, wypożyczy kontener na odpady wielkogabarytowe, da czas na spokojne zapełnienie pojemnika wg potrzeb i zawiezie zawartość do utylizacji. Jest to rozwiązanie odpłatne, jednak kompletnie niezależne od wielu czynników takich jak właśnie czas czy możliwości logistyczne. Co więcej, wiele odpadów wielkich gabarytów, np. mebli, wyrzucanych jest przy okazji przeprowadzania prac remontowych, gdzie i tak potrzebny jest kontener na gruz. Firma taka jak nasza zapewni kontener na odpady remontowe i na śmieci typu wyeksploatowane meble.

Wywóz gabarytów rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim pamiętać należy, że pojemniki na śmieci bytowe przeznaczone są tylko na standardowe odpady generowane w gospodarstwach domowych. Śmieciarki nie zabiorą odpadów dużych gabarytów. Pozostawienie zaś takich odpadów w śmietnikowej altance może zostać uznane jako zaśmiecanie. Gmina raz na jakiś czas organizuje selektywną zbiórkę odpadów, w tym śmieci wielkogabarytowych. W jej ramach można pozbyć się takich odpadów w legalny sposób w ramach comiesięcznej opłaty za wywóz śmieci. Drugie rozwiązanie to PSZOK, który przyjmie odpady również bez dodatkowych opłat, jednak tutaj konieczny jest transport śmieci na własną rękę. Skorzystanie z płatnych usług wywozu śmieci w ramach działalności firm takich jak nasza pozwala na największą dowolność — kontener można zamówić w dowolnym czasie, dostarczony będzie pod wskazany adres, a korzystać można z niego nawet przez kilka dni. Następnie odbieramy kontener wraz z całą zawartością.

Kliknij tutaj i zamów online kontener na gruz lub odpady. Cena już od 270zł za kontener. Płatność online, szybkie podstawienie. Dojeżdżamy najdalej.