Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Łatwiejsza praca, czyli zsyp do gruzu

22 grudnia 2021

Zsyp do gruzu – bezpieczniejsza i łatwiejsza praca na budowie

Zadbaj o bezpieczeństwo na budowie.

Bezpieczeństwo pracowników oraz osób trzecich na budowie jest bardzo ważne. Do obowiązków inwestora w zakresie organizacji procesu budowlanego należy zapewnienie kierownictwa budowy, projektu budowy oraz opracowanie planu mającego na celu bezpieczeństwo i ochronę zdrowia na miejscu inwestycji. Kierownik koordynujący robotą budowlaną oraz ich poszczególnymi etapami zobowiązany jest do opracowania założeń technicznych i organizacyjnych. Jednym z elementów, które wpływają na bezpieczeństwo pracowników, jest odpowiedni sprzęt na terenie budowy. W przypadku prac budowlanych wyższych kondygnacji jednym z elementów ułatwiających pracę jest rękaw zsypowy do gruzu.

Zsyp do gruzu.

Rękaw zsypowy stosuje się głównie ze względów bezpieczeństwa pracowników na budowie oraz ochrony mienia podczas remontu. Remont wiąże się z powstawaniem dużej ilości odpadów. Usuwanie odpadów budowlanych lub gruzu powinno być wykonywane w sposób kontrolowany. Znoszenie wiadrami po kolei często ogromnej ilości odpadów budowlanych nie jest korzystne dla pracowników a przede wszystkim dla czasu przebiegu wykonywanych robót.

Plac budowy to jedno z wielu miejsc, gdzie możemy wykorzystać rękaw zsypowy. Dany sprzęt wykorzystuje się w wielu dziedzinach przez przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych. Rękaw dostępny jest w formie modułowej, dzięki czemu można dostosować jego długość do indywidualnych potrzeb. Rękaw wykonany z tworzywa sztucznego montuje się przy ustawionym wcześniej rusztowaniu bądź w oknie. Jeden element zsypowy posiada około 100 cm wysokości, a jego średnica jest szarsza na górze, a węższa na dole, co daje nam możliwość umieszczania modułów jeden na drugim. Tak skonstruowany rękaw służy do bezproblemowego, kontrolowanego zsypu gruzu z wysokości. Wyjątek w budowie stanowi pierwszy element rękawa, który nazywamy koszem zsypowym. Kosze zsypowe odpowiednio skonstruowane umożliwiają montaż sprzętu oraz zapobiegają rozsypywanie się gruzu dookoła. Montaż nie wymaga specjalnych kwalifikacji ani uprawnień, ale należy pamiętać, aby bezwzględnie zapoznać się z instrukcją obsługi. W ten sposób unikniemy nieprawidłowości, które mogłyby prowadzić do poważnych usterek, a także wypadków.

Gdzie stosować rękaw do gruzu?

Zsyp możemy wykorzystać do:

– gruzu i innych odpadów budowlanych,

– węgla, kamieni, piasku i urobku kopalnianego,

– przemysłu spożywczego.

Najczęściej spotykamy się ze zsypem do gruzu na wszelkiego rodzaju budowach. W trosce o zdrowie pracowników, komfort pracy oraz optymalizację kosztów, inwestorzy i przedsiębiorcy obowiązkowo stosują dane urządzenie, które służy do usuwania odpadów budowlanych i gruzu z placu budowy umieszczonych na wyższych kondygnacjach.

Zsyp budowlany w łatwy sposób ogranicza ilość wypadków spowodowanych uderzeniem spadających odpadów budowlanych, śmieci i gruzu z dużej wysokości. Odpowiednio zamontowany zsyp budowlany gwarantuje bezpieczeństwo pracowników i mienia. Nie zawsze istnieje możliwość wyłączenia z użytku przestrzeni dookoła miejsca budowy i remontów budynku, a nawet często dane prace prowadzone są w środku miasta, przez co narażeni na wypadki są nie tylko pracownicy, ale również okoliczni mieszkańcy i przechodnie. Wysokość utrudnia sprawne przeprowadzanie remontu. Znoszenie po kolei odpadów jest pracochłonne i męczące. Do rękawa budowlanego można wrzucić gruz bezpośrednio z taczki, przyśpieszając tym samym czas realizacji remontu.

Plac budowy, choć najczęściej kojarzy nam się z miejscem użytkowania rękawa, nie jest jedynym miejscem, gdzie może się on przydać. Z powodzeniem sprawdza się także w kopalniach do zsypywania urobku oraz do transportu pionowego węgla. Dzięki wytrzymałemu polietylenowi (PE-HD) jest możliwe zsypywanie bardzo twardych i ciężkich materiałów. Utrzymany porządek podczas zsypywania węgla zachęca do stosowania rękawa nie tylko przez przedsiębiorców, ale także osoby prywatne.

Co ma wspólnego zsyp budowlany z przemysłem spożywczym? Najwyższej jakości zsypy budowlane posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające ich zgodność z normą RoHs, dlatego mogą być również stosowane do transportu pionowego artykułów przeznaczenia spożywczego. Dzięki temu wykorzystywane są w rolnictwie. Rękaw zapewnia pionowy transport zbóż.

Zsyp budowlany stosowany jest na szeroką skalę w różnych rodzajach przemysłu. Wszędzie gdzie wymagane jest przemieszczenie dużej ilości materiałów sypkich znajdujących się na wyższych kondygnacjach. Z praktycznych wskazówek zaleca się zabezpieczyć pojemnik lub kontener, do którego trafi materiał zsypywany siatką, dzięki której uzyskamy większą kontrolę nad przemieszczanymi rzeczami oraz ograniczymy rozsypywanie się i pylenie.

Jak zbudowane są rękawy zsypowe?

Aktualnie na rynku dostępne są różne rodzaje zsypów, które składają się z wielu elementów solidnie ze sobą połączonych. Każdy z nich posiada podobną budowę. Obrazowo wszystkie elementy rękawa zsypowego można porównać do leja, gdzie średnica górna jest większa od średnicy dolnej, co powoduje, że element zwęża się ku dołowi, przypominając plastikowy kubek bez dna, czyli tak zwany lej zsypowy. Nałożenie jednego na drugi i odpowiednie mocowanie, umożliwia uzyskanie odpowiedniej długości zsypu, która dopasuje się do naszych potrzeb. Elementy rękawów zsypowych do gruzu wykonane są z solidnego materiału, czyli polietylenu, który oznacza się jako PE-HD lub HDPE. Dany materiał otrzymany powstaje na skutek niskociśnieniowej polimeryzacji, co zapewnia mu dużą wytrzymałość. Silne łączenie poszczególnych elementów wykonane jest z grubych, stalowych łańcuchów.

Jak wygląda montaż rękawów zsypowych do gruzu?

Do montażu systemowych rękawów zsypowych, według przepisów obowiązujących w Polsce, nie trzeba mieć specjalnych uprawnień, dzięki czemu rękaw może zamontować teoretycznie każdy. Natomiast należy zwrócić uwagę, że w przypadku prac na otwartych kondygnacjach obowiązkowe są badania wysokościowe. Przed przystąpieniem do montażu konieczne jest zapoznanie się z instrukcją producenta zsypu. Ważne, aby pracownicy danej firmy budowlanej odbyli szkolenie stanowiskowe, gdzie przedstawione będzie postępowanie w sytuacjach awaryjnych takich jak zator w zsypie, uszkodzenie elementu rękawa lub zerwanie mocowania.

Aby rękaw zsypowy spełniał prawidłowo swoje zadanie, a prace na budowie przebiegały szybciej i sprawniej, bardzo istotny jest jego prawidłowy montaż. Uchroni on nas przed niechcianym wypadkiem na miejscu pracy, który mógłby nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Rękaw służący do zsypu gruzu ma za zadanie znosić duże obciążenia. Fachowy montaż uniemożliwi samoistne rozłączenie się elementów zsypów, co jest bardzo ważne w przypadku bezpieczeństwa pracowników, a także osób postronnych i ochrony mienia znajdującego się w pobliżu terenu budowy.

Instruktaż stanowiskowy.

Oczywistym powinno być profesjonalne przeszkolenie osób pracujących na budowie z obowiązujących zasad i instrukcji korzystania ze sprzętów budowlanych. Statystyki na budowie pokazują co innego. Brak doświadczenia pracowników często jest przyczyną wypadków. Najważniejszym elementem montażu zsypu powinno być szczegółowe zapoznanie się z instrukcją. Dzięki temu będziemy mieć pewność rzetelnego wykonania zadania. Podczas montażu sprzętu nie są wymagane specjalne uprawnienia, a montaż rękawa budowlanego nie jest trudny.

Montaż konstrukcji nośnej.

  1. Montaż stalowej konstrukcji nośnej – mocuje się dany element na ścianie w otwartym oknie. Dzięki belkom regulacyjnym możemy dopasować konstrukcję nośną do grubości ściany.
  2. Dokręcenie śrub kontrujących.
  3. Wypoziomowanie konstrukcji.
  4. Nałożenie wciągarki, którą mocujemy za pomocą śrub.
  5. Opuszczenie liny wyciągarki na dół, a następnie zamontowanie tam poszczególnych elementów.

Montaż zsypu budowlanego krok po kroku.

  1. Doczepienie pierwszego elementu podstawowego do haków znajdujących się na wciągarce (pamiętajmy, aby pierwszy element nie był doczepiony za swoje haki, gdyż nie będzie możliwości dopięcia reszty do konstrukcji. Haki do zamocowania pierwszego elementu znajdują się na wciągarce).
  2. Podciągniecie liny wciągarki o metr i dopięcie kolejnego elementu.
  3. Powtarzać powyższą czynność do momentu złożenia całego zsypu.

Uwaga! Skontroluj zamknięcia zapadek haków, aby w trakcie pracy nie nastąpiło samoistne rozłączenie elementów.

Montaż zsypu budowlanego do konstrukcji nośnej.

  1. Podciągnięcie za pomocą wciągarki wszystkich elementów do konstrukcji nośnej.
  2. Przeniesienie ciężaru zsypu na haki konstrukcji nośnej.
  3. Odłączenie i demontaż wciągarki.

Pamiętaj!

Lej zsypu budowlanego może wymagać dodatkowego zabezpieczenia na przykład w postaci blach ocynkowanych, montowanych w dwóch lub trzech ostatnich segmentach. Siła uderzenia gruzu w tamtym miejscu jest największa. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku, kiedy rękaw jest odchylony od pionu, ponieważ zbyt duże odchyły mogą spowodować uszkodzenie elementów zsypu.

Zalety stosowania rękawów zsypowych.

Po rękaw zsypowy do gruzu warto sięgnąć, gdy prace odbywają się na wysokościach. W naszej firmie, mamy w ofercie wynajem kontenerów na gruz, do tego można wypożyczyć rękaw zsypowy. Dzięki niemu gruz trafia bezpośrednio do pojemnika, co usprawnia wykonywane prace. Nie ma konieczności znoszenia odpadów po schodach, czy spuszczania ich w wiadrach lub workach z rusztowania. Bezpośredni zsyp gruzu do kontenera pozwala nam zapobiec zabrudzeniu miejsca budowy. Gdy jeden kontener wynajęty w naszej firmie zostanie zapełniony, szybko i sprawnie podstawimy kolejny. Wywóz gruzu z miejsca budowy to nasza specjalność.