Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Jak tanio pozbyć się gruzu?

08.08.2023
zapełniony kontener na gruz przed budynkiem

Jak wiadomo wiele robót budowlanych wiąże się nieodłącznie z powstawaniem odpadów, czyli gruzu. Gruz budowlano-remontowy powinien zostać więc wywieziony, by zniknąć z naszej działki, domu czy mieszkania. Jak jednak to zrobić, aby ekonomiczna strona przedsięwzięcia była jak najkorzystniejsza? Innymi słowy, jak tanio pozbyć się gruzu? Czy wynająć kontener na śmieci? A może wywóz gruzu w kontenerach to przeżytek i istnieją inne sposoby na to, by śmieci i gruz zniknęły?

odpady budowlane na placu budowy

Ekonomiczne postępowanie z gruzem

Skoro w obliczu remontu domu lub budowy nieruchomości, możliwe jest, że będziemy mieć do czynienia z dużą ilością gruzu i innych odpadów budowlanych, to nic dziwnego, że szuka się sposobów na to, aby koszty pozbycia się tych śmieci był jak najmniejsze. Często bowiem już sama inwestycja budowlano-remontowa generuje niemałe koszty. Ważne jest jednak, aby wiedzieć nie tylko, jak pozbyć się gruzu tanio, ale też jak pozbyć się odpadów prawidłowo ze względu na ochronę środowiska oraz zgodnie z przepisami. Zapraszamy do zapoznania się więc z praktycznymi wskazówkami, które ułatwią cały proces. Najczęstsze sposoby na pozbycie się odpadów to:

  • Wykorzystanie gruzu na cele własne

Wykorzystanie pozostałości po pracach budowlanych na własne potrzeby jest niemalże bezkosztowe. Z oczywistych względów nie jest to opcja dla każdego, nie zawsze bowiem wygenerowane odpady nadają się od razu do wykorzystania bez ich oczyszczania i obróbki. Kruszywo budowlane często stosuje się np. do utwardzania ścieżek czy do ogrodowego drenażu, jednak wcześniej gruz jest odpowiednio do tego przygotowywany — czyszczony i formowany w odpowiednie frakcje. Jeśli jednak do dyspozycji są odłamki cegieł, kamienie polne albo ozdobne, z powodzeniem można znaleźć dla nich zastosowanie w ogrodzie, np. tworząc efektowny skalniak. Niewykorzystany gruz można również oddać osobie, która go potrzebuje i chce zrobić z niego użytek, np. wykorzystać w ramach podsypki pod fundamenty. Z kruszywa budowlanego korzysta sporo firm budowlanych, odkupując je nawet od firm zajmujących się skupem i przetwarzaniem gruzu.

  • Oddanie gruzu do PSZOK

Gruz i odpady budowlane można za darmo oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Punkty takie znajdują się na terenie każdej gminy. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że nie wszystkie PSZOK-i przyjmują gruz w każdej postaci i w nielimitowanej ilości. Najczęściej warunkiem jest, żeby oddawane do PSZOK odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiły odpady komunalne, czyli pochodziły z gospodarstw domowych (punkty mogą nie przyjąć odpadów z placu budowy) oraz aby były to wyłącznie niezanieczyszczone frakcje odpadów budowlanych. PSZOK-i przyjmują też odpady wielkogabarytowe, jak stare meble.

  • Wywóz gruzu przez firmę wywozową

Wywóz śmieci przez zewnętrzną firmę to, rzecz jasna, rozwiązanie uwzględniające poniesienie pewnych kosztów, jednak w jego ramach klient otrzymuje znacznie więcej, niż jedynie usługę wywozu gruzu. Co oprócz tego? O tym szczegółowo w dalszej części artykułu. Warto jednak tutaj wspomnieć, że koszty profesjonalnego wywozu gruzu i tak są dużo mniejsze, niż kary, które mogą być nałożone na osoby dopuszczające się wykroczenia wyrzucenia gruzu do lasu, zatopienia czy zakopania odpadów. Oprócz grzywny, konsekwencją może być też obarczenie kosztami sprzątania, a nawet skomplikowanego przywracania środowiska pod względem ekologicznym do stanu sprzed jego zanieczyszczenia. Duża ilość odpadów i chęć uniknięcia kosztów nigdy nie może prowadzić do łamania prawa! W dobie, kiedy usługa wynajmu oferowana przez firmy wywozowe kierowana jest także w do klientów indywidualnych, realizowana jest szybko i sprawnie, w konkurencyjnych cenach, narażanie się na konsekwencje prawne byłoby wysoce nierozsądne.

Wywóz gruzu — za co właściwie płacisz?

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie co właściwie wchodzi w cenę wywozu gruzu. A składa się na nią szereg usług, które firmy takie jak nasza mają okazję oferować swoim klientom, a które to usługi nie ograniczają się wcale tylko i wyłącznie do odebrania gruzu z posesji i przewiezienia go na wysypisko.

Kontener jest obowiązkowy

Kontenery na gruz i odpady wymagane są przez prawo. Klienci mogą w ramach oferowanej usługi wynająć odpowiedni, wymagany przepisami kontener na gruz. Jako że gruzu nie można składować na gołej ziemi ani wrzucać do kubła na śmieci komunalne, wynajem kontenera na odpady budowlane, jeśli nie posiada się własnego pojemnika na gruz, będzie konieczny. Decydując się wynająć kontener na odpady, wypełniasz obowiązek wynikający z przepisów.

Korzystaj wg potrzeb

Kontener jest do dyspozycji przez określony czas. Wg standardów Skip Group jest to nawet siedem dni roboczych, w czasie których do woli dysponować można kontenerem w ramach zawartej umowy. Podstawienie kontenera pod wskazane miejsce realizujemy tak szybko, jak to tylko możliwe, nawet następnego dnia roboczego, dzięki czemu nie musisz długo czekać na pojemnik. Odpady trafiające do kontenerów budowlanych nie zajmują miejsca w mieszkaniu, ale też ani nie wpływają negatywnie na glebę w ogrodzie.

Pomagamy zorganizować wywóz gruzu

W ustalonym terminie odbieramy kontener wraz z całą zawartością. O to, co dalej dzieje się z odpadami nasi Klienci nie muszą się martwić, sami dbamy o odpowiednią i zgodną z prawem utylizację. Posiadamy wszelkie niezbędne zezwolenia.

Wywóz gruzu obejmuje więc: wynajem kontenerów, w tym podstawienie pojemnika pod wskazany adres, co chroni przed odpowiedzialnością prawną za brak pojemnika na odpady budowlane, możliwość korzystania z kontenera przez dłuższy czas oraz wygodę utylizacji śmieci.

gruz wrzucany do kontenera

Od czego zależy cena wywozu gruzu?

Cena za wywóz gruzu może różnić się w zależności od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

  1. Wielkość kontenera

Kontenery na gruz mają bardzo różną wielkość. Najmniejsze blaszane pojemniki, które oferuje nasza firma mają 1,7 m3. Pomieszczą około 20 worków na śmieci, z czego każdy o wadze do 50 kilogramów. Łącznie więc pojemnik udźwignie nawet tonę śmieci. Idealnie sprawdzą się, kiedy do przeprowadzenia jest mały remont, np. niewielkiej toalety. Z kolei duży remont może wymagać kontenera o większej pojemności. Na wielkich placach budowy widywane są kontenery o pojemności nawet 40 m3. Im większa pojemność kontenera, tym cena za wynajem będzie wyższa.

  1. Rodzaj kontenera

Cena może zależeć też od rodzaju odpadów. Najtańsze kontenery, nawet uwzględniając aspekt ich wielkości, to te, które przeznaczone są na gruz czysty. Wynika to z faktu, że jego późniejsza utylizacja jest najmniej pracochłonna. Jeżeli więc do pozbycia się są fragmenty cegieł, betonu, ziemi czy niewielkie ilości ceramiki, można wybierać spośród pojemników przeznaczonych właśnie na czysty gruz i będzie to bardzo ekonomiczna opcja. Gruz zmieszany, czyli z domieszką innych elementów konstrukcyjnych — drewnianych, metalowych, zawierający płyty wiórowo-kartonowe czy dużo ceramiki, a także gruz zanieczyszczony chemią budowlaną, wymaga droższego kontenera na odpady zmieszane. Wynajmujemy też pojemniki na odpady zielone czy gabaryty.

  1. Logistyka

Wynajem kontenerów powinien być przemyślany. Należy przeanalizować dokładnie, jaki kontener będzie najlepszy zarówno pod względem jego wielkości, jak i rodzaju. Jeżeli wynajęty zostanie najtańszy kontener na czysty gruz, a trafią tam odpady zmieszane, trzeba mieć na uwadze, że koszt wywozu będzie adekwatny do rzeczywistej zawartości kontenera. Pamiętać trzeba o tym, aby nie przeładowywać pojemników. Zbyt wiele odpadów poremontowych w kontenerze powoduje przeciążenie, a usypana ”górka” śmieci stwarza poważne niebezpieczeństwo podczas transportu. Niesie to za sobą więc ryzyko odmowy odbioru śmieci, co zwiększy finalne koszty po stronie klienta. Lepiej, zamiast tego zamówić większy gabarytowo pojemnik lub poprosić o podmianę kontenera na kolejny, kiedy będzie to potrzebne.

Postawienie kontenera, korzystanie z niego oraz wywiezienie zawartych w nim śmieci to kompleksowa usługa, która wcale nie musi być droga. Oferujemy pojemniki o różnych pojemnościach i przeznaczeniu. Na naszej stronie znajduje się cennik, zapraszamy też do kontaktu — w wyjątkowych sytuacjach do wyceny podchodzimy indywidualnie.