Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Co warto wiedzieć o remoncie strychu i poddasza?

3 kwietnia 2023
nieużywana przestrzeń na strychu

Prace remontowe na strychu czy poddaszu mogą być szansą na powiększenie powierzchni użytkowej w danym budynku. Jeżeli dom posiada takie pomieszczenie, a dotąd było ono nieużywane bądź nawet niewykończone, to zaadaptowanie go wg potrzeb mieszkańców może znacznie podnieść walory funkcjonalności domu. Co więcej, może również być sposobem na zwiększenie wartości rynkowej takiego budynku. Jeżeli planuje się prace remontowe strychu lub poddasza, warto pamiętać o paru kwestiach, które w jak największym stopniu pomogą ten proces ułatwić. Wśród nich sprawy formalne, dostosowywania funkcji pomieszczeń do możliwości adaptacyjnych i oczywiście odpady budowlane, które generowane będą podczas prac budowlano-remontowych.

Zaadaptowanie strychu — formalności

O ile w domu znajduje się funkcjonalne poddasze i ma zostać ono odświeżone, to prace te ograniczają się zwykle do malowania, wymiany starej podłogi czy uszczelnianiu okien. Co innego w przypadku, kiedy dopiero stoi się przed przekształceniem istniejącej powierzchni w użytkową. Tutaj, aby adaptacja poddasza była w pełni legalna, zacząć trzeba od formalności. Konieczne będzie zgłoszenie o zmianie sposobu użytkowania poddasza. Zgłoszenia trzeba dokonać w urzędzie. Dotyczy ono jedynie takich prac, które nie wypływają na zmianę kubatury budynku. Najczęściej zgłoszeniu zmiany sposobu użytkowania budynku towarzyszy dokonywanie takich prac na nieużytkowym dotąd poddaszu, jak:

  • Doprowadzenie instalacji. Znajdująca się w domu instalacja wodociągowa, kanalizacyjna, elektryczna itd. powinna być doprowadzona do powstającego pomieszczenia. Nie zaszkodzi też kontrola stanu technicznego instalacji, jeżeli mowa o starym budownictwie.
  • Wyburzenia lub postawienia ścianki działowej — ściany działowe nie naruszają konstrukcji budynku, dlatego nie wymagają zgłoszenia prac budowlanych. Mogą być jednak częścią procesu adaptowania powierzchni strychu na cele użytkowe.
  • Wymiany okien. Okna strychowe często są do wymiany, szczególnie jeśli dom ma już swoje lata i rynek budowlany proponuje już znacznie nowocześniejsze technologie okienne.
  • Ocieplenie stropów i zmiana pokrycia dachowego (bez naruszania więźby dachowej).

światło wpadające przez dach

Powyższe prace remontowe, jeśli w żaden sposób nie powodują zmiany kubatury budynku, nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli do tej pory poddasze było wg dokumentacji nieużytkowe, trzeba jednak formalnie zgłosić jego przekształcenie.

Kiedy trzeba mieć pozwolenie na budowę?

Uzyskania pozwolenia na budowę wymagają wszelkie prace remontowe, które ingerują w konstrukcję budynku czy zmieniają jego bryłę. Ingerencją w konstrukcję budynku jest np. taka wymiana okien, która wiąże się ze zmianą kształtu otworów okiennych (czyli okna mają być większe, mniejsze, okrągłe zamiast kwadratowych itd.) Naruszeniem kubatury budynku jest zaś — pozostając przy przykładzie okiennym — zamontowanie okiennej nadbudówki zwanej lukarną. Podobnie w przypadku wymiany starego dachu wraz z przebudową jego konstrukcji. Wniosek o pozwolenie na budowę składa się w komplecie ze wszystkimi dokumentami w urzędzie. Na decyzję czeka się do 65 dni.

Uwaga na wymianę dachu

Jeżeli stan techniczny dachu pozostawia wiele do życzenia, remont poddasza często idzie w parze właśnie z wymianą pokrycia dachowego. Nie tak rzadko spotkać można jeszcze dachy z eternitu, które obowiązkowo powinny całkowicie zniknąć z budynków i zostać wymienione na pokrycia wykonane z materiałów bezpiecznych. Eternit zawiera w sobie azbest, który jest grupą występujących naturalnie włókien mineralnych, wykazujących jednakże silne właściwości rakotwórcze. Ze względu na kancerogenność azbestu, eternitowe pokrycia dachowe (czy też inne elementy z azbestem) muszą być usuwane jedynie przez firmy posiadające do tego specjalne uprawnienia. Po pierwsze, pracownicy takich firm posiadają stosowne zabezpieczenia przed negatywnym wpływem azbestu na organizm. Zapewnia to bezpieczny zdrowotnie demontaż. Po drugie, cała utylizacja takiego dachu musi odbywać się wg ściśle określonych wytycznych, ponieważ zdjęte elementy eternitowe to odpady niebezpieczne. Wykonawca robót powinien je zabezpieczyć, zorganizować bezpieczny wywóz odpadów oraz pozostawić zaświadczenie o postępowaniu z odpadami niebezpiecznymi zgodnie z prawem.

Jak funkcjonalnie wykorzystać poddasze?

Pora na zastanowienie się, jak można wykorzystać powstającą na nowo powierzchnię użytkową. Oczywiście jeżeli roboty wymagały zgłoszenia czy uzyskania pozwolenia, przeznaczenie nowo powstającej przestrzeni w budynku zapewne jest już określone w dokumentach. Jeżeli zatem remont dokonywany ma być w dokładnie określonym celu, np.w planach jest stworzenie pomieszczenia gospodarczego, które ma pełnić rolę schowka, to nie trzeba zastanawiać się, jak wykorzystać dodatkowe metry w domu. Często jednak poddasze wymaga jedynie odświeżenia, a funkcja tego pomieszczenia zależy tak naprawdę tylko od mieszkańców. Jakie są zatem najczęstsze pomysły na aranżacje strychów i poddaszy? Trzeba brać pod uwagę, że ze względu na konstrukcję poddasza, a dokładniej — występujące skosy, wykorzystanie w pełni istniejącej przestrzeni ma swoje ograniczenia. Nie zawsze więc możliwe jest takie wykorzystanie strychu, jak ma to miejsce w przypadku pomieszczeń zlokalizowanych na innych piętrach budynku. Raczej nie będzie tutaj miejsca na zabudowę kuchenną od podłogi do sufitu. Poddasze świetnie za to sprawdzi się jako pomieszczenie z pralką i suszarką lub pokój z tzw. kinem domowym. Mieszkańcy chwalą sobie też strychy i poddasza, przeznaczając je na garderobę, sypialnię, a nawet pokój do ćwiczeń siłowych. Materiał wykończeniowy poddasza powinien być dostosowany do funkcji pomieszczenia. Jeśli ma tam być pralnia, warto zastosować materiały wodoodporne. Jeśli pokój telewizyjny — warto zainwestować w wykończenie wygłuszające dźwięki z zewnątrz itd.

Poddasze a wywóz gruzu

Praca wre? Czas na remontowe rozwiązania logistyczne, które warto, a nawet trzeba wprowadzić. Kontener na gruz będzie konieczny, jeżeli planowane prace generować będą takie odpady jak odłamki cegieł, betonu czy ceramika. Kontener na odpady pomieści elementy wykonane z drewna, jak ściągnięty parkiet czy boazeria, elementy z tworzyw syntetycznych i metalu, typu rury instalacyjne z PVC czy metalowe. Odpowiednio duży pojemnik na śmieci przyda się nawet, aby umieścić tam odpady wielkogabarytowe, jak meble czy inne wyposażenie ze starych strychów, poddaszy czy nawet piwnic, którego mieszkańcy chcą się pozbyć raz na zawsze.

zakurzone nieużywane poddasze

Remontowanie strychu i poddasza, jako że znajdują się one pod najwyższym stropem budynku, mogą generować trudności jeśli chodzi o pozbywanie się ewentualnego gruzu. O ile prace wykończeniowe zwykle przebiegają już dużo spokojniej, o tyle roboty budowlane wiążą się nierzadko z ciągłym wynoszeniem odpadów z najwyższej kondygnacji na zewnątrz budynku i do kontenera. Jako firma świadcząca wywóz gruzu jesteśmy w stanie ułatwić proces umieszczania śmieci w kontenerze, proponując Państwu, oprócz samego kontenera, również wynajem rękawa zsypowego. Rękaw jest łatwy w montażu, a wielkość zestawu (czyli ilość kielichów zsypowych i stelaży mocujących) można dostosować do wysokości budynku.

Remontując strych i poddasze niewątpliwie zyskać można dodatkowe metry powierzchni użytkowej w domu. Zanim jednak będzie można się nimi cieszyć, trzeba zadbać o kilka istotnych kwestii. Wśród nich są formalności, właściwe przeprowadzanie robót i prawidłowy wywóz śmieci.