Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Wywóz gruzu — najczęściej zadawane pytania

14.06.2023
niebieski trójwymiarowy znak zapytania

O wywóz gruzu zadawany jest szereg różnego rodzaju pytań. Nic dziwnego, ponieważ dla osób, które po raz pierwszy spotykają się z koniecznością wywozu odpadów po pracach budowlano-remontowych tematyka ta może być zupełnie obca bądź znana jedynie w teorii. W praktyce postępowanie z gruzem nie jest skomplikowane, jednak często jeszcze przed zamówieniem kontenera nasi klienci pełni są obaw o to, czy przedsięwzięcie pójdzie zgodnie z planem. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem wiemy, jak ważna jest edukacja na temat prawidłowego postępowania z odpadami z budowy czy remontu. Wiedza na temat poszczególnych, czasem problematycznych zagadnień pomaga w oswojeniu się z tematem wywozu śmieci. Przygotowaliśmy zatem zbiór najczęściej zadawanych pytań. Postaramy się na nie odpowiedzieć wyczerpująco.

Co należy do gruzu?

W powszechnej, obiegowej opinii gruzem budowlanym nazywa się wszelkie odpady pochodzące z prac budowlano-remontowych. Śmieci budowlane, czyli stosując skrót myślowy, gruz, rozróżnia się od odpadów komunalnych z gospodarstw domowych. Jak wiadomo, aby dochodziło do cyklicznego odbioru odpadów bytowych przez gminę, trzeba złożyć deklarację śmieciową. Odpady komunalne wyrzucane są do pojemników oznaczonych wg pięciu frakcji. Natomiast aby pozbyć się gruzu, konieczny jest specjalny kontener na śmieci budowlano-remontowe. Takie kontenery na gruz wynajmują firmy świadczące wywóz gruzu, czyli między innymi nasza firma. Jednak w naszej branży rozumienie gruzu jest szersze, aniżeli tylko zbiór śmieci z remontu czy budowy. Gruz może być różnego rodzaju. Trzeba wiedzieć, że dzielimy odpady budowlane na czysty gruz (beton, cegły, kamienie) gruz zmieszany (pozostałe materiały budowlane) i gruz zanieczyszczony (opakowania, tekstylia, folie malarskie itd.). O ile więc gruzem można potocznie nazwać wszelkie odpady z budowy i remontu, które trafiają do kontenera budowlanego, tak dla osób, które zajmują się profesjonalnym gospodarowaniem odpadami, ważne jest to, z jakim dokładnie rodzajem gruzu mamy konkretnie do czynienia.kontener pełen odpadów budowlanych

Czy kontener na gruz i na odpady to jest to samo?

Odpowiedź na pytanie łączy się z poprzednim pytaniem o gruz i wspomniane rozróżnienie na trzy jego rodzaje. Kontener na gruz w rozumieniu branżowym oznacza pojemnik, do którego trafić mogą tylko odpady będące czystym gruzem. Będą więc to odłamki betonowe (np. betonowych schodów, fundamentów, chodnika), niektóre rodzaje cegieł (np. cegła czerwona), a także piasek, ziemia i minerały takie jak kamienie polne, granit, marmur. Może w skład czystego gruzu wchodzić też niewielka ilość odpadów ceramicznych (płytki glazurowe, armatura łazienkowa). Jeżeli do wyrzucenia jest duża ilość ceramiki, specjalne rodzaje cegieł jak żabinka, płyty gipsowo-kartonowe opakowania po chemii budowlanej, a nawet odpady wielkogabarytowe, mowa o kontenerze na odpady pobudowlane. Zamawiając kontener na gruz, trzeba uściślić jakiego rodzaju śmieci mają być w nim umieszczane, wówczas łatwo jest dopasować odpowiedni rodzaj kontenera. Ma to znaczenia dla późniejszej właściwej utylizacji odpadów. Jeśli wynajmuje się pojemnik na czysty gruz, nie wolno umieszczać w nim innych odpadów, niż te z grupy czystego gruzu.

Czy kontener na gruz może zamówić osoba prywatna?

Widok kontenerów na wielu placach budowy, gdzie prace budowlane prowadzą wyspecjalizowane firmy, może rodzić pytanie, czy będąc osobą fizyczną można prywatnie wynająć nasz kontener? To prawda, że z naszych usług korzysta wiele firm budowlanych. Wystawiamy też faktury VAT za wywóz gruzu. Swoje usługi oferujemy jednak również Klientom indywidualnym. Nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej w branży budowlanej, aby móc wynająć od nas pojemnik. Wynajmujemy kontenery na gruz, ziemię, odpady budowlane, odpady zmieszane, odpady zielone, realizujemy też wywód odpadów z drewna. Dla osób prywatnych często wygodniejszą opcją od kontenera jest worek BigBag, szczególnie jeśli i sam remont, i teren posesji jest niewielki. Worki na gruz są gabarytowo mniejsze niż najmniejszy nawet kontener, a udźwigną aż 1,5 tony odpadów. Pomieszczą ziemię, odpady sypkie, śmieci remontowe i inne. Czy kontener lub worek mogą wynajmować tylko właściciele nieruchomości lub mieszkania? Nie, z naszego punktu widzenia nie ma to znaczenia, czy ktoś, kto wynajmuje pojemnik jest prawnym właścicielem remontowanego lokalu, czy nie. Trzeba jedynie zadbać o to, by pojemnik stał w bezpiecznym miejscu.

Czy kontener można postawić wszędzie?

Jeżeli prace generujące odpady prowadzone są na prywatnej posesji czy na placu budowy, nie powinno być żadnego problemu z tym, by postawić kontener na śmieci. Place budowy, gdzie nad jego logistyczną organizacją czuwa kierownik, bez problemu mieszczą kontenery o pojemności nawet kilkudziesięciu metrów sześciennych. W przypadku remontu domu jednorodzinnego, właściciel nieruchomości czy osoba prowadząca remont wskazuje miejsce, gdzie mamy ustawić pojemnik — wybór tego miejsca zależy praktycznie od indywidualnych preferencji. Należy jedynie zadbać o to, by teren nie był grząski czy podmokły — pojemnik musi stać stabilnie. Czasami praktykuje się postawienie kontenera paletach, zamiast na gołej ziemi.

Kiedy zaś ktoś zamawia wywóz śmieci z remontu, odbywającego się w mieszkaniu w bloku czy kamienicy, warto zapytać o odpowiednie miejsce do ustawienia zarządcę nieruchomości. Jeżeli pojemnik musi zająć pas ruchu (np. skrawek chodnika należący do ZDM) trzeba uzyskać na to pisemną zgodę od Zarządu Dróg Miejskich.

kontener z gruzem na budowie

Jakich formalności wymaga zamówienie wywozu gruzu?

Wszelkie formalności staramy się ograniczyć do minimum. Zamawiając kontener, trzeba podać imię i nazwisko, adres dostarczenia oraz telefon kontaktowy. Nasz pracownik przygotowuje stosowny dokument, który podsyła drogą elektroniczną. W przypadku, kiedy Klient chciałby uzyskać fakturę VAT, prosimy o poinformowanie o tym jeszcze w momencie składania zamówienia. Do faktury niezbędna jest oczywiście nazwa firmy, jej adres oraz NIP. Płatność za kontener i wywóz powinna być wykonana z góry, najpóźniej w dniu wydania kontenera.

Czy wywóz gruzu jest bezpieczny dla środowiska?

Dokładamy wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo dla środowiska. Już sam fakt wynajęcia kontenera na śmieci jest pierwszym krokiem do odpowiedzialnego gospodarowania odpadami. Punkt odbioru odpadów gdzie przewozimy gruz zapewnia optymalny recykling, czyli odzysk surowców, a wynikiem tego jest wykorzystanie odpadów ponownie np. w postaci kruszywa. W naszych kontenerach na gruz nie mogą znaleźć się odpady niebezpiecznie. Nie wywozimy np. elementów wykonanych z azbestu. Jesteśmy w stanie wywieźć meble w kontenerze, jednak domowe urządzenia elektryczne czy inny sprzęt elektryczny rekomendujemy dostarczyć do PSZOK. Odpowiedzialna i zgodna z prawem utylizacja śmieci jest dla nas bardzo ważna

Pragniemy przypomnieć, że w razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji. Nasi eksperci z Biura Obsługi Klienta czekają na Państwa telefony i z chęcią udzielą szczegółowych informacji w sprawie wywozu gruzu. Z ekspertami kontaktować można się pod numerem telefonu: 603 600 600.