Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Worki Big Bag: Wygodne i efektywne rozwiązanie do gromadzenia i transportu odpadów budowlanych

3 listopada 2023

Choć najbardziej rozpoznawalnym pojemnikiem do gromadzenia i transportu odpadów budowlanych jest kontener, to nie jest on jedyną możliwością w kwestii zgodnego z prawem pozbywania się gruzu. Z pomocą przychodzą też worki Big Bag. Sprawdzają się jako alternatywa dla kontenerów w bardzo wielu przypadkach. Czym są torby Big Bag, ile odpadów są w stanie pomieścić i w jakich sytuacjach mogą zastąpić kontener na odpady? O tym wszystkim piszemy w dalszej części, zapraszamy do lektury. 

Worki Big Bag — czym są?

Worek Big Bag to wielofunkcyjny pojemnik, który odgrywa kluczową rolę w przechowywaniu i usuwaniu różnego rodzaju odpadów budowlanych i przemysłowych, w tym gruzu, piasku, żwiru, czy innych materiałów sypkich. Niech jednak nikogo nie zmyli tutaj nazwa „worek”. Nie ma on nic wspólnego z cienką folią, charakterystyczną dla plastikowych torebek czy zrywek. Big Bag wykonany jest z wytrzymałego materiału zwanego polipropylenem, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne oraz wilgoć. Udźwig worka Big Bag to nawet 1,5 tony. Worki Big Bag mogą stanąć na placu budowy, pomagając ekipie budowlanej w utrzymaniu ładu na terenie trwających prac, jak i przy prywatnej posesji, gromadząc odpady remontowe, ułatwiając utylizację tego rodzaju śmieci. 

Cechy worka z polipropylenu

Polipropylen (PP) to popularny termoplastyczny polimer, który posiada wiele charakterystycznych cech, co sprawia, że jest szeroko wykorzystywany w różnych dziedzinach przemysłu. W branży utylizacji odpadów zaś użycie tkaniny polipropylenowej do Big Bagów sprawdza się między innymi ze względu na to, że:

 1. Wykazuje się niską gęstością w porównaniu do niektórych innych tworzyw sztucznych, a więc jest lekki. To sprawia, że wykorzystanie tego materiału do produkcji worka na odpady budowlane ogranicza sumaryczną wagę śmieci wraz z pojemnikiem — może to znacznie ułatwić transport odpadów budowlanych.

 2. Polipropylen jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Stosowanie go w produktach, które podlegają dużym obciążeniom, wydaje się więc dobrym wyborem, ponieważ w rezultacie worki charakteryzują się wysoką wytrzymałością. To właśnie ze względu na swoją wytrzymałość worek z powodzeniem udźwignie nawet ponad tonę odpadów.

 3. PP nie jest materiałem wchłaniającym wilgoć, jest hydrofobowy. Oznacza to, że worki wystawione na działanie takich warunków atmosferycznych jak deszcz czy śnieg nie przemokną i nie zaczną się rozpuszczać. 

Warto też wiedzieć, że polipropylen sam w sobie jest recyklingowalny. Jeżeli więc w wyniku intensywnego wykorzystywania worków do przechowywania i przenoszenia gruzu worek ten zacznie się zużywać, to nawet w przypadku całkowitego wyeksploatowania materiału istnieje szansa na odzysk surowca. Przyczynia się to do redukcji odpadów i korzystnego wpływu na środowisko. Jako że tworzywo jest naprawdę wytrzymałe, Big Bag to worki wielokrotnego użytku.

Dlaczego warto używać worków Big Bag?

 • Pojemnik na odpady to obowiązek

Odpady budowlano-remontowe ze względu na ochronę środowiska nie mogą być przetrzymywane bez żadnego pojemnika, nawet jeśli mowa o własnej posesji. Zarówno blaszany kontener, jak i worek z wytrzymałego tworzywa sztucznego są więc ratunkiem jeśli mowa o zgodnej z prawej gospodarce śmieciami z budowy i remontu.

 • BigBag sprawdzi się w wielu sytuacjach

Worki są pojemne i wszechstronne. Ich rozmiar i pojemność sprawdza się zarówno w przypadku małego remontu, w wyniku którego generuje się kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów odpadów jak i remontów generalnych, gdzie waga odpadów liczona jest w setkach. Tworzywo worka zapewnia też odporność na wilgoć i kwasy. 

 • Worki są wygodne logistycznie

Worki Big Bag są łatwe w użyciu. Można je łatwo wypełnić odpadami ręcznie, za pomocą łopaty lub innych narzędzi. Podobnie jak kontener, Big Bag postawiony może być we wskazanym miejscu, jednak zajmuje stosunkowo mniej przestrzeni. Z powodzeniem zmieści się w na dziedzińcu kamienicy czy pod blokiem. Worki mogą być też przenoszone w trudno dostępne miejsca. Kontenery na gruz, choć mają swoje zalety, są nieco mniej mobilne niż zgrabne worki. Te zaś wyposażone są w wygodne uchwyty, które jeszcze bardziej ułatwiają wywóz gruzu

 • Big Bag — tańsza alternatywa dla kontenera

Dzięki temu, że worki BigBag są lżejsze i łatwiejsze w transporcie niż kontenery, zwykle przekłada się na niższe koszty dla firm i osób prywatnych, które decydują się wynająć worek na odpady. 

Wykorzystanie worka Big Bag

W jakich przypadkach warto wykorzystać worki typu Big Bag do gromadzenia odpadów?

Ze względu na swoje unikalne cechy i właściwości, worki Big Bag są doskonałym wyborem do przechowywania i zbierania różnych rodzajów śmieci. W szczególności sprawdzą się w przypadku materiałów sypkich — piasku, żwiru, kamieni.

Ponadto, worki Big Bag mogą być wykorzystane do zbierania większych odpadów budowlanych, takich jak bloki styropianu, gruz po wyburzeniach, odłamki kostki brukowej przy renowacji dróg. Mogą być także wykorzystywane do przechowywania i transportu materiałów takich jak złom czy szkło.

Utylizacja odpadów budowlanych to jedno, a co jeśli wywóz śmieci ma dotyczyć odpadów zielonych? Worki Big Bag jako alternatywa dla kontenerów mogą też posłużyć jako pojemnik na odpadki z prac sezonowych w ogrodzie, gromadząc trawę zwiędłe liście czy gałęzie. 

Worki pomieszczą więc:

 1. Piasek i kamienie
 2. Typowe odpady budowlane, jak kawałki cegły, betonu, ceramiki
 3. Gruz zmieszany z budowy i remontu, jak kawałki drewna, plastiku, metalu, (np. kawałki paneli podłogowych, rur PVC czy elementy blaszanej dachówki) i innych materiałów budowlanych
 4. Śmieci zmieszane z budowy i remontu, jak opakowania po chemii budowlanej, worki foliowe, butelki, puszki, itp.
 5. Odpady zielone

Oczywiście, zarówno kontenery na odpady jak i worki nie mogą gromadzić więcej śmieci, aniżeli pozwala na to późniejszy bezpieczny transport odpadów. Nie można więc usypywać śmieci bez końca, powodować, że zaczną się wysypywać bądź przekroczony zostanie dopuszczalny limit ciężaru dla worka. 

Worki Big Bag są praktycznym rozwiązaniem na gromadzenie i transport różnych rodzajów odpadów w przypadku, gdy potrzebna jest w tym względzie duża elastyczność; stosunkowo duża mobilność pojemnika i łatwa jego logistyka. 

Wszechstronność i wytrzymałość czynią worki BigBag wyjątkowo elastycznym narzędziem logistycznym. Dzięki workom BigBag można skutecznie gromadzić materiały pylące, większe odpady budowlane, złom czy szkło, a także inne rodzaje odpadów. Szczelność i ochrona przed wilgocią zabezpieczają zawartość.

kontener na gruzprzed domem handlowym

Warto również zwrócić uwagę na mobilność worków Big Bag, co ułatwia ich przemieszczanie na placu budowy, dostęp do trudno dostępnych miejsc oraz zapewnia redukcję kosztów transportu, ponieważ Big Bagi są często opcją bardziej ekonomiczną niż tradycyjne kontenery na odpady. Wywóz śmieci z Big Bagami to alternatywa dla kontenerów godna rozważenia!