Prace remontowe zawsze wymagają dokładnego przemyślenia i odpowiedniej organizacji. Remont mieszkania w bloku zaś rządzi się nieco innymi prawami niż prace budowlane na terenie własnej posesji. Na co więc warto zwrócić uwagę, kiedy remontuje się mieszkanie? O czym warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem prac?
Co można remontować?
Zanim zaczniemy dokładnie planować jak wprowadzać w życie oczekiwane zmiany w mieszkaniu, musimy mieć pewność, że zmiany te w ogóle możliwe są do zrealizowania. Nie chcemy bowiem z pewnością sytuacji, kiedy to jesteśmy zmuszeni porzucić swoje remontowe plany. Nie chodzi nawet o to, ile kosztuje remont, lecz o warunki techniczne, które powinny być spełnione. W przypadku własnego domu dysponujemy projektem budowlanym, który jasno określa możliwości oraz ograniczenia konstrukcyjne budynku. Z projektu dowiadujemy się, gdzie przebiegają ściany działowe, które bez przeszkód mogą podlegać wyburzeniu, a gdzie znajdują się konstrukcje nośne, których modyfikacje są niedozwolone. Kiedy chodzi o remont mieszkania w bloku, właściciele czy najemcy rzadko kiedy dysponują tak wnikliwym projektem. O ile więc przeprowadzamy duży remont generalny, zakładający zmianę układu pomieszczeń, powinniśmy udać się do spółdzielni mieszkaniowej bądź wspólnoty. Tam poprosić musimy o projekt naszego mieszkania. Na jego podstawie będziemy mogli — samodzielnie bądź z architektem przeanalizować warunki techniczne lokalu i zrewidować swoje plany budowlane.
Często pojawiającą się zmianą, którą planują właściciele mieszkań, to pozbycie się osobnej, małej kuchni na rzecz połączenia jej z salonem. Zamiast trudnoustawnej, ciasnej kuchni powstaje dzięki temu bardziej przestronna jadalnia, a całe pomieszczenie wydaje się bardziej panoramiczne. Jeśli między salonem a kuchnią jest jedynie ścianka działowa, nic nie powinno stać na przeszkodzie do realizacji celu, jednak poleca się zawsze sprawdzić takie rzeczy. Inaczej nie tylko ponieść moglibyśmy konsekwencje prawne, ale też narazić konstrukcję budynku i bezpieczeństwo własne oraz innych mieszkańców na szwank.
Sąsiedzki komfort
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe posiadają własne, wewnętrzne regulaminy. Na ich podstawie mieszkańcy bloku zobowiązani są do przestrzegania zasad tych regulaminów. Oprócz poszanowania przestrzeni wspólnej zwykle mowa jest w nich również o tak zwanej ciszy nocnej. Jest to czas po zmroku, kiedy większość mieszkańców przeznacza na regenerację, sen i odpoczynek, przez co wszelkie głośne zachowania nie są mile widziane. Przyjmuje się, że cisza nocna trwa zwykle od godziny 22.00 do 6.00.
Czym są głośne zachowania? To nie tylko organizowanie hucznych imprez czy puszczanie głośnej muzyki, ale również wszelkie prace remontowe, których nie sposób wykonywać po cichu. Wszelkie stukanie, wiercenie, walenie młotem, skuwanie czy rozbijanie należą do tego typu prac, które mogą generować hałas. Z tego względu należy tak je zaplanować, aby odbywały się w ciągu dnia, a nie w późnych godzinach wieczornych czy w nocy, kiedy to mogą przeszkadzać innym mieszkańcom w śnie. Oczywiście, może zdarzyć się i tak, że remont w bloku, nawet prowadzony za dnia, będzie niektórym przeszkadzał. Jest to prawdopodobne szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas pracuje w systemie home office, zdalnie. Aby choć trochę złagodzić ewentualne niezadowolenie sąsiadów z głośnego remontu, który musimy przeprowadzić, warto wcześniej uprzedzić o takich planach. Informacja, np. w postaci ogłoszenia na tablicy informacyjnej na klatce schodowej o planowanych pracach zawsze jest mile widziana niezależnie od tego, czy czeka nas mały remont, czy duże przedsięwzięcie. Jeśli sąsiedzi będą uprzedzeni o niedogodnościach, istnieje duża szansa, że łatwiej zniosą wszelki hałas związany z pracami.
Jaka jest kolejność wykonywania prac?
Jeśli czeka nas generalny remont, ważne jest odpowiednie rozplanowanie poszczególnych robót. Na początek zabrać się musimy za te roboty, które generują największe zanieczyszczenia. Prace związane z kosmetyką wnętrz zostawmy na sam koniec. Nie zaczynajmy zatem od malowania ścian, jeśli na liście mamy też wymianę rur biegnących w ścianie, wymianę instalacji gazowej, hydraulicznej czy instalacji elektrycznej. Na pierwszy ogień powinny iść zatem wszelkie roboty jak burzenie, skuwanie, zrywanie boazerii, płytek, wymiana wyeksploatowanych instalacji, ale też wymiana stolarki okiennej czy drzwiowej. O ile w mieszkaniu znajduje się wyposażenie, którego będziemy się pozbywać, warto opróżnić mieszkanie jak najwcześniej się da, aby meble nie przeszkadzały w pracach remontowych. Odpady wielkogabarytowe składować można zwykle w określonym miejscu na terenie osiedla, często w bliskości altanki śmietnikowej. Stamtąd duże gabaryty zabierane są w określonych terminach przez firmy świadczące wywóz śmieci. Jeśli władze osiedla nie prowadzą tego typu zbiórek śmieci wielkogabarytowych, ich wywóz trzeba zorganizować samodzielnie.
Postępowanie z odpadami po remoncie
Skoro mowa o odpadach takich jak płytki, panele, pozostałości po wyburzeniach ścian, a nawet o zużytych meblach, warto wiedzieć co można zrobić, aby pozbyć się takich odpadów w sposób legalny. Tego rodzaju śmieci nie można umieszczać w kubłach na osiedlowym śmietniku. Gruz to nie jest to samo, co odpady zmieszane, ponieważ śmieci remontowe czy budowlane nie są opadami komunalnymi. Aby się ich pozbyć, potrzebny jest specjalny kontener na gruz. Nie trzeba posiadać go na własność, kontener bez problemu wynająć można od firmy takiej jak nasza. Kontenery oferujemy w rozmaitych pojemnościach i ładownościach, dlatego można dopasować pojemnik do własnych potrzeb. W przypadku remontu małego pomieszczenia, np. remontu pokoju, prawdopodobnie wystarczą nawet wygodne worki BigBag, gdyż ich ładowność wynosi nawet 1,5 tony. Dodatkowym plusem wypożyczenia kontenera lub worka jest fakt, że wywóz gruzu w całości leży po stronie naszej firmy. Nie trzeba się wiec martwić logistyką wywozu, dzwonić do punktu PSZOK i dopytywać o warunki przyjmowania odpadów po remoncie. Zapełniony kontener czy worek odbieramy w umówionym terminie — to wszystko! Jedyne, co trzeba tutaj przemyśleć, to miejsce ustawienia kontenera. Nie może on zastawiać drogi pożarowej ani innych ważnych punktów na osiedlu jak bramy wjazdowe. Najczęściej kontenery stawiane są na tak zwanych wewnętrznych dziedzińcach lub przy bloku pod balkonami. Miejsce podstawienia kontenera uzgodnić można z zarządcą bloku, zyskując tym samym pewność, że nasz kontener nikomu nie będzie przeszkadzał i nie stanowić będzie przeszkody dla straży pożarnej czy pogotowia.
Przygotowując się do remontu mieszkania w bloku warto upewnić się, czy nasze pomysły remontowe mają szansę na realizację na gruncie prawa budowlanego. Wiele z odważnych pomysłów na przearanżowanie pomieszczeń może mieć ograniczenia projektowe. Zaplanować trzeba również kolejność wykonywania poszczególnych prac, zaczynając od tych najbardziej „gazotwórczych”. Jeśli chodzi o utylizację gruzu, polegać można na kontenerach i workach, które oferuje Skip. Osobną, ale równie ważną kwestią jest wzgląd na sąsiadów. Mile widziane jest uprzedzenie ich o planowanych pracach i respektowanie ciszy nocnej. Na koniec warto pamiętać, aby dobrze obliczyć koszty przedsięwzięcia remontowego. Celem uniknięcia finansowych niespodzianek, warto zabezpieczyć się w postaci poduszki finansowej w wysokości około 10% całego planowanego kosztu remontu.