
Segregowanie śmieci jest obowiązkiem nas wszystkich. Jednak pomimo wciąż nagłaśnianych informacji na temat prawidłowej segregacji śmieci, zdarza się nam popełniać błędy w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami. Dotyczy to zarówno postępowania z odpadami bytowymi, jak i tymi powstającymi w czasie remontu czy budowy. To, czy segregujemy śmieci i czy dokonujemy tego w sposób prawidłowy nie pozostaje bez znaczenia dla naszego środowiska. Ekolodzy zwracają uwagę, że odpowiedzialna segregacja odpadów to większa szansa na optymalny recykling. Ten z kolei jest podstawą działań proekologicznych w kontekście gospodarowania odpadami. Na co więc warto zwrócić uwagę i jakich błędów się wystrzegać?
Uwaga, szkło!
Frakcja odpadów szklanych w ramach odpadów komunalnych jest dość specyficzna. Nie uwzględnia bowiem ona każdego rodzaju szkła, a jedynie szkło opakowaniowe. Często o tym zapominamy, przez co do pojemnika lądują wszelkiej maści śmieci ze szkła. Tymczasem recykling szkła opakowaniowego przebiega w inny sposób, niż np. szkła, z którego wykonane są lustra czy naczynia żaroodporne. Te bowiem wyprodukowane są w innej technologii, mają inne właściwości i inną temperaturę topnienia. Proces odzyskiwania szkła różnego rodzaju przebiega więc z wykorzystaniem różnych metod. Do wspomnianego pojemnika można więc wyrzucać w praktyce tylko szkło będące opakowaniem, np. po żywności czy kosmetykach. Pamiętać trzeba by pozbyć się ze słoików czy butelek nakrętek bądź innych elementów niewykonanych ze szkła, o ile jest taka możliwość. Mycie szkła nie jest jednak konieczne, ponieważ następuje to już w ramach postępowania na dalszym etapie utylizacji.
Kłopotliwe bioodpady
Brązowy pojemnik na odpady biodegradowalne często mylony jest miejscem na śmieci szeroko pojętego pochodzenia biologicznego. Umieszczanie w kuble na bioodpady takich śmieci jak wszelkiego typu odpadki kuchenne jest klasycznym błędem. Segregacja śmieci zgodna z przepisami zakłada wyrzucanie do bioodpadów jedynie śmieci pochodzenia roślinnego, z wyjątkiem skorupek jaj, które bez problemu można wyrzucić do takiego kosza. Jeśli więc w naszej kuchni do wyrzucenia mamy fusy po kawie, herbacie, obierki owoców i warzyw, roślinne resztki z talerza, jak ryż, makaron, to możemy umieścić to wszystko w koszu na odpady bio. Mięso zaś, ryby, kości, ości, powinny trafić do kosza na odpady zmieszane. Co więcej, jeśli sprzątamy w ogrodzie i chcemy pozbyć się naprawdę sporej ilość trawy, gałęzi czy liści, powinniśmy wynająć kontener na odpady odpowiedniego typu. W tym przypadku kontener na odpady zielone. Utylizacja będzie wtedy zdecydowanie wygodniejsza. Jeśli do wyrzucenia są kamienie, przyda się kontener na gruz.
Odpady zmieszane, czyli co?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest traktowanie pojemnika na komunalne odpady zmieszane jako tego, gdzie można umieścić wszystko. Choć nazwa „śmieci zmieszane” może rzeczywiście sugerować, że trafić tam mogą każdego rodzaju śmieci, i papierowe, i plastikowe, i szklane, i wszelkie inne, rozumienie tej nazwy w tak dosłowny sposób jest nieprawidłowe. Istnieje pięć frakcji odpadów bytowych: papier, tworzywa sztuczne i metal, opakowania szklane, odpady bio oraz właśnie odpady zmieszane. Jeśli tylko jest taka możliwość, śmieci złożone z danego surowca powinny zawsze trafiać do kubła odpowiadającej im frakcji. Czarny pojemnik na śmieci zmieszane przeznaczony jest na te odpady, które albo są wielosurowcowe, czyli składają się z więcej niż jednego surowca, których nie można oddzielić, albo nie nadają się do umieszczenia w żadnej innej frakcji. Tak będzie w przypadku np. brudnego papieru czy puszek z jedzeniem. Jeśli zaś to, czego chcemy się pozbyć, należy do odpadów niebezpiecznych, należy dostarczyć je do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Niektóre z takich odpadów, np. przeterminowane leki, można oddać do apteki, które tego rodzaju odpady przyjmują lub umieścić je w przeznaczonym do tego pojemniku (istnieją np. specjalne pojemniki na żarówki czy baterie). Śmieci niebezpieczne nie mogą trafić do kubła na odpady zmieszane!
Gruz czy nie gruz?
Czy jeśli chodzi o segregację śmieci z budowy, zdarza się nam popełniać błędy? Owszem, a jednym z najczęściej występującym podczas segregowania odpadów budowlanych jest mieszanie w jednym kontenerze śmieci z budowy oraz gruzu. Kontener na gruz jest jedną z najwygodniejszych i najtańszych opcji na wywóz odpadów z budowy, ale jednocześnie wymagania co do czystości składu są tutaj najwyższe. Czysty gruz składa się wyłącznie z ceramiki, betonu i minerałów (w tym kamieni), a często błędnie wrzucane są tam też inne śmieci. Nie tak rzadkie bowiem jest mylenie czystego gruzu z innymi materiałami konstrukcyjnymi, które wyglądem i właściwościami przypominają gruz, ale nie nadają się do późniejszego użycia jako kruszywo budowlane. Przykładem może być suporeks, odłamki płyt nida-gips czy żabinka. Trzeba zatem być czujnym i rozpoznawać odpady budowlane pod względem ich składu. Jeśli oprócz czystego gruzu do wyrzucenia są inne śmieci z budowy czy nawet opakowania po chemii budowlanej, folie malarskie czy wyeksploatowane wiadra, lepiej jest skorzystać z kontenera na zmieszane odpady budowlane.
Ilość ma znaczenie
Nie tylko jakość odpadów ma znaczenie w kontekście odpadów budowlanych i remontowych, ale też ich ilość. W przypadku śmieci komunalnych częstą praktyką jest zgniatanie opakowań, np. kartonów, zanim umieści się je w kuble na papier. Ma to na celu oszczędzanie miejsca w pojemniku. W przypadku odpadów z budowy trudno o zminimalizowanie miejsca zajmowanego przez takie odpadki jak odłamki betonu czy cegieł. Jednak dość niebezpiecznym w skutkach błędem jest przeładowywanie kontenera. Usypywanie jak największej ilości odpadów po to, by zmieściły się do kontenera w ramach jednego transportu, grozi wysypaniem się zawartości pomimo zabezpieczeń. Pojemniki na odpady mają swoją pojemność i udźwig. Przykładowo, największe nasze pojemniki na gruz betonowy, ceglany, mieszany i odpady ceramiczne mają 16 m3 pojemności, a ich dokładne wymiary to 6,00 m x 2,50 m x 1,00 m. Z kolei pojemniki na odpady zielone dostępne są w pojemnościach już od 1,7 m3 aż do 8 m3. Największe kontenery na odpady budowlane czy inne odpady poremontowe występują w pojemnościach nawet 40 m3 co przekłada się na udźwig nawet do 10 ton. Jeżeli w czasie trwania prac okaże się, że kontener jest już pełny, można skontaktować się z nami, a my odbierzemy pojemnik z zawartością i w razie konieczności podstawimy pusty. Pamiętać warto, że wywóz śmieci w ramach odbioru zapełnionego pojemnika wliczony jest w cenę usługi wynajmu kontenera.
Najczęstsze błędy popełniane podczas segregowania śmieci to mieszanie odpadów różnego typu w jednym kontenerze, nieodpowiednie umieszczanie śmieci w specjalistycznych pojemnikach i przeładowywanie pojemników. Warto się ich wystrzegać i pamiętać, że dobry i staranny proces segregacji śmieci jest kluczowy dla ekologii.