Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Najczęstsze błędy popełniane przy segregowaniu śmieci

02.03.2023
dzieci uczą się segregacji odpadów

Segregowanie śmieci jest obowiązkiem nas wszystkich. Jednak pomimo wciąż nagłaśnianych informacji na temat prawidłowej segregacji śmieci, zdarza się nam popełniać błędy w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami. Dotyczy to zarówno postępowania z odpadami bytowymi, jak i tymi powstającymi w czasie remontu czy budowy. To, czy segregujemy śmieci i czy dokonujemy tego w sposób prawidłowy nie pozostaje bez znaczenia dla naszego środowiska. Ekolodzy zwracają uwagę, że odpowiedzialna segregacja odpadów to większa szansa na optymalny recykling. Ten z kolei jest podstawą działań proekologicznych w kontekście gospodarowania odpadami. Na co więc warto zwrócić uwagę i jakich błędów się wystrzegać?

wykres dotyczący rodzaju odpadów

Uwaga, szkło!

Frakcja odpadów szklanych w ramach odpadów komunalnych jest dość specyficzna. Nie uwzględnia bowiem ona każdego rodzaju szkła, a jedynie szkło opakowaniowe. Często o tym zapominamy, przez co do pojemnika lądują wszelkiej maści śmieci ze szkła. Tymczasem recykling szkła opakowaniowego przebiega w inny sposób, niż np. szkła, z którego wykonane są lustra czy naczynia żaroodporne. Te bowiem wyprodukowane są w innej technologii, mają inne właściwości i inną temperaturę topnienia. Proces odzyskiwania szkła różnego rodzaju przebiega więc z wykorzystaniem różnych metod. Do wspomnianego pojemnika można więc wyrzucać w praktyce tylko szkło będące opakowaniem, np. po żywności czy kosmetykach. Pamiętać trzeba by pozbyć się ze słoików czy butelek nakrętek bądź innych elementów niewykonanych ze szkła, o ile jest taka możliwość. Mycie szkła nie jest jednak konieczne, ponieważ następuje to już w ramach postępowania na dalszym etapie utylizacji.

Kłopotliwe bioodpady

Brązowy pojemnik na odpady biodegradowalne często mylony jest miejscem na śmieci szeroko pojętego pochodzenia biologicznego. Umieszczanie w kuble na bioodpady takich śmieci jak wszelkiego typu odpadki kuchenne jest klasycznym błędem. Segregacja śmieci zgodna z przepisami zakłada wyrzucanie do bioodpadów jedynie śmieci pochodzenia roślinnego, z wyjątkiem skorupek jaj, które bez problemu można wyrzucić do takiego kosza. Jeśli więc w naszej kuchni do wyrzucenia mamy fusy po kawie, herbacie, obierki owoców i warzyw, roślinne resztki z talerza, jak ryż, makaron, to możemy umieścić to wszystko w koszu na odpady bio. Mięso zaś, ryby, kości, ości, powinny trafić do kosza na odpady zmieszane. Co więcej, jeśli sprzątamy w ogrodzie i chcemy pozbyć się naprawdę sporej ilość trawy, gałęzi czy liści, powinniśmy wynająć kontener na odpady odpowiedniego typu. W tym przypadku kontener na odpady zielone. Utylizacja będzie wtedy zdecydowanie wygodniejsza. Jeśli do wyrzucenia są kamienie, przyda się kontener na gruz.

Odpady zmieszane, czyli co?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest traktowanie pojemnika na komunalne odpady zmieszane jako tego, gdzie można umieścić wszystko. Choć nazwa „śmieci zmieszane” może rzeczywiście sugerować, że trafić tam mogą każdego rodzaju śmieci, i papierowe, i plastikowe, i szklane, i wszelkie inne, rozumienie tej nazwy w tak dosłowny sposób jest nieprawidłowe. Istnieje pięć frakcji odpadów bytowych: papier, tworzywa sztuczne i metal, opakowania szklane, odpady bio oraz właśnie odpady zmieszane. Jeśli tylko jest taka możliwość, śmieci złożone z danego surowca powinny zawsze trafiać do kubła odpowiadającej im frakcji. Czarny pojemnik na śmieci zmieszane przeznaczony jest na te odpady, które albo są wielosurowcowe, czyli składają się z więcej niż jednego surowca, których nie można oddzielić, albo nie nadają się do umieszczenia w żadnej innej frakcji. Tak będzie w przypadku np. brudnego papieru czy puszek z jedzeniem. Jeśli zaś to, czego chcemy się pozbyć, należy do odpadów niebezpiecznych, należy dostarczyć je do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Niektóre z takich odpadów, np. przeterminowane leki, można oddać do apteki, które tego rodzaju odpady przyjmują lub umieścić je w przeznaczonym do tego pojemniku (istnieją np. specjalne pojemniki na żarówki czy baterie). Śmieci niebezpieczne nie mogą trafić do kubła na odpady zmieszane!

zielone pojemniki na odpady

Gruz czy nie gruz?

Czy jeśli chodzi o segregację śmieci z budowy, zdarza się nam popełniać błędy? Owszem, a jednym z najczęściej występującym podczas segregowania odpadów budowlanych jest mieszanie w jednym kontenerze śmieci z budowy oraz gruzu. Kontener na gruz jest jedną z najwygodniejszych i najtańszych opcji na wywóz odpadów z budowy, ale jednocześnie wymagania co do czystości składu są tutaj najwyższe. Czysty gruz składa się wyłącznie z ceramiki, betonu i minerałów (w tym kamieni), a często błędnie wrzucane są tam też inne śmieci. Nie tak rzadkie bowiem jest mylenie czystego gruzu z innymi materiałami konstrukcyjnymi, które wyglądem i właściwościami przypominają gruz, ale nie nadają się do późniejszego użycia jako kruszywo budowlane. Przykładem może być suporeks, odłamki płyt nida-gips czy żabinka. Trzeba zatem być czujnym i rozpoznawać odpady budowlane pod względem ich składu. Jeśli oprócz czystego gruzu do wyrzucenia są inne śmieci z budowy czy nawet opakowania po chemii budowlanej, folie malarskie czy wyeksploatowane wiadra, lepiej jest skorzystać z kontenera na zmieszane odpady budowlane.

Ilość ma znaczenie

Nie tylko jakość odpadów ma znaczenie w kontekście odpadów budowlanych i remontowych, ale też ich ilość. W przypadku śmieci komunalnych częstą praktyką jest zgniatanie opakowań, np. kartonów, zanim umieści się je w kuble na papier. Ma to na celu oszczędzanie miejsca w pojemniku. W przypadku odpadów z budowy trudno o zminimalizowanie miejsca zajmowanego przez takie odpadki jak odłamki betonu czy cegieł. Jednak dość niebezpiecznym w skutkach błędem jest przeładowywanie kontenera. Usypywanie jak największej ilości odpadów po to, by zmieściły się do kontenera w ramach jednego transportu, grozi wysypaniem się zawartości pomimo zabezpieczeń. Pojemniki na odpady mają swoją pojemność i udźwig. Przykładowo, największe nasze pojemniki na gruz betonowy, ceglany, mieszany i odpady ceramiczne mają 16 m3 pojemności, a ich dokładne wymiary to 6,00 m x 2,50 m x 1,00 m. Z kolei pojemniki na odpady zielone dostępne są w pojemnościach już od 1,7 m3 aż do 8 m3. Największe kontenery na odpady budowlane czy inne odpady poremontowe występują w pojemnościach nawet 40 m3 co przekłada się na udźwig nawet do 10 ton. Jeżeli w czasie trwania prac okaże się, że kontener jest już pełny, można skontaktować się z nami, a my odbierzemy pojemnik z zawartością i w razie konieczności podstawimy pusty. Pamiętać warto, że wywóz śmieci w ramach odbioru zapełnionego pojemnika wliczony jest w cenę usługi wynajmu kontenera.

Najczęstsze błędy popełniane podczas segregowania śmieci to mieszanie odpadów różnego typu w jednym kontenerze, nieodpowiednie umieszczanie śmieci w specjalistycznych pojemnikach i przeładowywanie pojemników. Warto się ich wystrzegać i pamiętać, że dobry i staranny proces segregacji śmieci jest kluczowy dla ekologii.