Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Jakie zastosowanie mają kontenery socjalne

16 sierpnia 2022
cztery kontenery socjalne

Kontenery socjalne – jakie mają zastosowanie?

Kontenery budowlane ze względu na swoją uniwersalność mają bardzo wiele zastosowań. Wśród wielu kontenerów wyróżnić można te o przeznaczeniu socjalnym. Kontenery socjalne mają bardzo stabilną konstrukcję, często o budowie szkieletowo-modułowej. Ze względu na wysoką wytrzymałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr i wilgoć, zapewniają schronienie i stanowić mogą tymczasowe pomieszczenia socjalne. W jakich sytuacjach sprawdzają się właśnie w tej roli? O tym poniżej.

Zaplecze socjalne na budowie

Każdy zakład pracy dysponować powinien zapleczem socjalnym. Jest to specjalna przestrzeń, która zapewnia pracownikom pracodawca. Przestrzeń ta służyć ma do zaspokojenia podstawowych potrzeb, może służyć regeneracji fizyczno-umysłowej.

Przepisy BHP precyzują, że za zaplecze socjalne uważa się takie pomieszczenia higieniczno-sanitarne jak:

  • szatnie,
  • umywalnie i ustępy oraz pomieszczenia z natryskami,
  • jadalnie
  • pomieszczenia chroniące przed niską temperaturą
  • pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia czy odpylania odzieży roboczej i ochronnej.

O ile w przedsiębiorstwach pomieszczeniami socjalnymi mogą być takie pomieszczenia jak kuchnie, gdzie pracownicy mogliby w spokoju zjeść posiłek, czy też łazienki, czyli miejsca z ustępami i pisuarami, czasami również z natryskami, o tyle w przypadku placu budowy sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Z oczywistych względów zaplecze socjalne zdecydowanie trudniej jest zorganizować na otwartej przestrzeni, gdzie powstaje nowy budynek niż w przypadku pracowników w biurowcu czy fabryce. Właśnie w takich sytuacjach z odsieczą przychodzi kontener socjalny, który nie tylko stanowi dla pracowników schronienie przed warunkami atmosferycznymi, umożliwia regeneracje sił, ale też wyposażeniem dościga standardowe zaplecze sanitarne w budynkach. Na placach budowy niejednokrotnie funkcjonują też kontenery biurowe, których zadaniem jest umożliwienie bieżącego, sprawnego przepływu różnorakiej dokumentacji. Tego typu kontenery to niezbędna część dla kierowników budowy.

wnętrze kontenera biurowego

 Kontenery sanitarne na imprezach w plenerze

Kolejnym przykładem wykorzystania kontenera socjalnego to różnego rodzaju spotkania, eventy, imprezy integracyjne czy festiwale muzyczne organizowane w plenerze. W przypadku tego typu imprez, niezbędne jest zapewnienie uczestnikom odpowiedniego zaplecza sanitarnego. Specjalne kontenery sanitarne występują w szerokiej gamie wariantów. Mogą być wyposażone w umywalki w różnych wersjach (pojedynczych, podwójnych itd.), kabiny prysznicowe i toalety. Niektóre z kontenerów sanitarnych, przeznaczonych właśnie na imprezy masowe, wyposażone są nawet w kilkanaście kabin prysznicowych czy toalet. Niektóre z nich zapewniają też antypoślizgową podłogę czy odporne na stłuczenia lustra. W kontenerach do celów sanitarnych nierzadko instaluje się oświetlenie uruchamiane pod wpływem ruchu czy bezdotykowe spłuczki z funkcją oszczędzania wody. Cechą charakterystyczną jest również fakt, że aby taka przenośna toaleta działała, nie musi mieć ona dostępu do sieci elektrycznej, co stanowi ogromną zaletę.

Kontener w charakterze portierni

Pomieszczenia o charakterze portierni, czyli popularne stróżówki, to miejsce urzędowania osób chroniących dane miejsce czy obiekt. Stróżówki stawiane są na parkingach, na placach budowy, przy magazynach, halach produkcyjnych. Mogą stanowić też miejsce o specjalnym przeznaczeniu, np. jako kasa biletowa. Wymiary stróżówki zwykle są niewielkie, gdyż najczęściej jest to pomieszczenie jednoosobowe, ale wytrzymałość i funkcjonalność pozwala na użytkowanie całoroczne. Ze względu na często całodobowe, zmianowe przebywanie ochroniarzy w stróżówce, zwykle częściowo wyposażona jest w elementy mieszkalne, takie jak sprzęty typu płyty kuchenne czy odbiornik TV, meble jak łóżko czy wersalka. Ważna jest tutaj też instalacja elektryczna — dostęp do prądu konieczny jest zarówno do działania sprzętu, jak i dla zapewnienia łączności, np. telefoniczno-internetowej. Przyłącza elektryczne możliwe są do wykonania na wiele sposobów, np. za pomocą puszki przyłączeniowej lub wtyku odbiornikowego na jednej ze ścian kontenera czy też poprzez otwór w podłodze, który mógłby wprowadzić przewód zasilający i umożliwić bezpośrednie podłączenie do rozdzielni elektrycznej.

Mieszkalne kontenery socjalne

Osobną kategorią są kontenery mieszkalne, które służą jako budynku socjalne do zamieszkania. Tego typu kontenery modułowe zamieszkiwane są często przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, korzystające z pomocy społecznej i których sytuacja materialna nie pozwala na opłacanie tradycyjnych mieszkań. Kontenery mieszkalne przeznaczone do zamieszkania często bowiem finansowane są z budżetów publicznych przez samorządy i stanową realną pomoc dla osób najbardziej potrzebujących. Kontenery do zamieszkania mogą stanowić też przejściowe lokum dla osób z obszarów dotkniętych klęską żywiołową, które w jej wyniku straciły dach nad głową, np. podczas powodzi. Powierzchnia i układ przyznanego mieszkania socjalnego na bazie kontenerów dostosowywane są do potrzeb rodzin potrzebujących. Oprócz odpowiedniego wyposażenia i wystarczającej przestrzeni charakteryzować muszą się również odpowiednimi parametrami technicznymi, chociażby posiadać odpowiedni współczynnik przenikalności cieplnej.

kontener socjalny z otwartymi drzwiami

Kontenerowa altanka ogrodowa

Warto też nadmienić, że kontenery mieszkalne to częsty wybór również tych, którzy pragną stworzyć przyjazne miejsce do tymczasowego pobytu na ogródkach działkowych. Nie wszędzie prawo budowlane pozwala na postawienie tradycyjnego domu, nie zawsze też koszty samej budowy pozwalają na jej bezpieczne rozpoczęcie. Kontenery magazynowe już od kilku lat wykorzystywane są przez kreatywnych działkowiczów jako swoisty sposób na stworzenie własnej altanki. Podobnie jak w przypadku mieszkań socjalnych, kontenery o odpowiednich parametrach technicznych, z oknami, stanowić będą alternatywę dla domku letniskowego albo też pomieszczenia do przechowywania narzędzi ogrodowych. Altanka z kontenera to brak zniszczenia posesji, większa ochrona środowiska oraz wygoda związana z mobilnością obiektu. Dodatkową atutem jest możliwość jej rozbudowania.

Kupić czy wynająć kontener?

Zarówno wynajem kontenerów, jak i ich zakup może być dobrą opcją dla tych, którzy będą z nich korzystać — wszystko zależy od tego, jaki jest cel osoby, która pragnie korzystać z kontenera. W przypadku organizowania imprez masowych najkorzystniejszy rozwiązaniem będzie oczywiście wynajęcie kontenera. Podobnie w przypadku tymczasowych prac, kiedy inwestor ma w perspektywie jedno tylko przedsięwzięcie, a dalsze korzystanie z kontenerów nie jest planowane. Jeżeli pragniemy posiadać kontener na własność do celów prywatnych, np. na działce, najlepiej udać się do firm oferujących sprzedaż kontenerów i porównać oferty, wybierając tę najkorzystniejszą. Niektóre firmy oferują kontenery przygotowywane pod klucz — ich koszt jest oczywiście wyższy, jednak nie potrzeba tutaj inwestować w adaptację czy odpowiednie posadowienie kontenera na danym terenie.

Zastosowanie kontenerów socjalnych jest naprawdę szerokie. Mogą stanowić zaplecze socjalne, stwarzać odpowiednie warunki sanitarne w plenerze, gwarantować komfort pracownikom ochrony czy być alternatywą dla lokalu mieszkalnego. Rozwój technologii pozwala na wykorzystywanie coraz to lepszych materiałów, z których wykonywane są kontenery, tak, aby użytkowanie ich było i wygodne, i bezpieczne.