Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Jak zabrać się za remont łazienki?

6 lutego 2023
wyburzany budynek

Rozpoczęcie remontu łazienki bywa niemałym przedsięwzięciem. Nie chodzi tutaj o wielkość remontowanego pomieszczenia, organizacja prac remontowych łazienki bywa związana z bardzo dużym wyzwaniem od strony logistycznej. Dlaczego? Jeśli do czynienia mamy z pracami w mieszkaniu w bloku, łazienka jest zwykle jedynym pomieszczeniem w całym lokalu, które służy do załatwiania potrzeb sanitarnych. Zależy więc nam na tym, by remont w bloku trwał jak najkrócej i aby można było jak najszybciej przywrócić funkcje pomieszczenia. Nie zawsze jednak szybki remont jest możliwy, szczególnie gdy w grę wchodzi remont generalny, wraz z wymianą instalacji hydraulicznej czy instalacji elektrycznej. Nawet jeśli mowa o pracach w budynku, gdzie jest więcej niż jedna łazienka, perspektywa szeroko zakrojonych prac może przysporzyć nie lada zagwozdki. Jak zatem zabrać się za taki remont, od czego zacząć? Jakie aktualnie panują trendy w projektowaniu łazienek, które warto rozważyć także w swoim domu?

Przygotowanie do remontu

  1. Zabezpieczenie pomieszczeń. Zanim przystąpimy do prac, warto odpowiednio przygotować się do tego, co nas czeka. A czekać będzie nas niemały bałagan. Kurz, tynk ze ścian, fragmenty starych farb, odpady ceramiczne, a nawet odpady wielkogabarytowe, kiedy pozbywamy się starego wyposażenia łazienkowego — wszystko to może być efektem ubocznym remontowania łazienki. Aby uchronić pozostałe pomieszczenia w lokalu przed pyłem i kurzem, który będzie powstawał np. podczas skuwania płytek, wiercenie itp. warto zabezpieczyć najbliższe otoczenie łazienki poprzez zasłonięcie okolicznych ścian i podłóg folią malarską.
  2. Kontener na odpady. Wraz z kurzem i pyłem do czynienia będziemy mieć też z gruzem, z którym trzeba będzie coś zrobić. Odpady budowlane nie mogą trafić do śmietnika na osiedlu ani nie zostaną odebrane sprzed posesji przez pracowników świadczących wywóz śmieci komunalnych. Co więcej, nie można tego rodzaju odpadów przetrzymywać na trawniku przed blokiem czy nawet na własnej działce, o ile nie posiadamy stosownego pojemnika. Dlatego potrzebny będzie kontener na gruz, a w przypadku remontu w bloku czy kamienicy, ustalenie z zarządcą budynku gdzie można bez przeszkód go ustawić.
  3. Zakręcenie zaworu wody. Odcięcie dopływu wody do zdecydowanie krok, którego nie można pominąć, szczególnie kiedy czeka nas duży remont, podczas którego wymieniana będzie armatura łazienkowa i instalacja hydrauliczna. Nawet jeśli do przeprowadzenia mamy tylko mały remont z drobnymi pracami, to zdarzają się bardzo różne sytuacje, włącznie z przypadkowym przebiciem rury z wodą, a zalanie pomieszczenia podczas prac remontowych nie jest tym, o czym marzą właściciele mieszkań i domów. Zawór odcinający bywa umieszczony pod umywalką, wanną czy prysznicem, ale w niektórych przypadkach konieczne będzie zakręcenie zaworu głównego w całym mieszkaniu.

Skuwanie płytek

Remontowanie łazienki zwykle rozpoczyna się od skuwania starych, zniszczonych elementów. Jeszcze przed przystąpieniem do kucia należy oczywiście opróżnić pomieszczenie z ewentualnych mebli i sprzętów — szafek, koszy na pranie, pralki itd. Gdy mamy już puste pomieszczenie, możemy zaczynać. Do wymiany są zwykle kafelki ścienne, płytki podłogowe oraz ceramika — muszla klozetowa, brodzik prysznicowy itp. W przypadku kafli niezbędny będzie przynajmniej młot z dłutem. Skuwanie w ten sposób płytek ze ściany może być jednak czasochłonne w przypadku dużego metrażu łazienki. Przydatne jest wówczas użycie młotowiertarki z funkcją skuwania, co znacznie przyspieszy prace. Z kolei szlifierka pomoże w pozbyciu się pozostałości kleju po kaflach.

łazienka w trakcie remontu

Przed położeniem nowych kafli konieczne będzie odtłuszczenie powierzchni, w większości przypadków również jej wyrównanie.

Nowa armatura

Instalacja urządzeń sanitarnych, armatury łazienkowej, akcesoriów i uszczelnień to tak zwany biały montaż. Jeżeli jednak do tej pory w łazience zamontowana była wanna, a marzy nam się kabina prysznicowa, konieczne może być przeprowadzenie zmian w instalacji kanalizacyjnej. Trzeba będzie zamontować rury, które doprowadzą wodę do prysznicowej baterii oraz rury odpływowe z brodzika. Skoro mowa o brodziku, bardzo popularne bywają kabiny prysznicowe typu walk in. Nie ma tutaj klasycznego, ceramicznego brodzika. Zamiast tego w podłodze montuje się specjalne raszki, a woda spływa bezpośrednio do odpływu. Nie ma też typowej kabiny z drzwiami — pozostaje jedynie przeszklenie czy ścianka z luksferów, tworząc tym samym półotwartą strefę kąpieli. Prysznic tego typu ma swoich zwolenników i przeciwników, ale jedno trzeba przyznać — dzięki temu, że nie ma brodzika ani zamykanej kabiny, przy ewentualnym kolejnym remoncie redukuje odpady ceramiczne.

Remont — jaki to wydatek?

To, ile kosztuje remont tak naprawdę zależy od wielu czynników. Oczywiste jest, że nie bez znaczenia dla finalnego podsumowania kosztów będzie rodzaj użytych materiałów. Im droższe płytki, umywalka czy kafle, tym bardziej zwiększa się koszt remontu. Niskobudżetowe remonty zakładają różne rozwiązania. Są na przykład zwolennicy malowania ścian specjalną farbą do kafli, co ma przynosić oszczędności na zatrudnieniu ekipy remontowej do skuwania płytek oraz oszczędzanie na nowych płytkach, które zwyczajnie nie są wówczas potrzebne.

Aby obliczyć koszty, pod uwagę trzeba brać takie kwestie jak:

  • To, czy remontujemy samodzielnie, czy polegamy na ekipie remontowej. Samodzielne wykonywanie prac obniża koszt, ale nie zawsze jest możliwe. Bez odpowiednich umiejętności czy narzędzi nie zdziałamy nic sami, mimo najszczerszych chęci.
  • Konieczność wymiany instalacji hydraulicznej lub innej. Wymiana nie zawsze jest potrzebna, jeśli jednak mamy wątpliwości co do jakości tej zastanej, odkładanie wymiany na później może być tylko pozorną oszczędnością. Może się bowiem okazać, że z powodu usterki w instalacji będziemy w niedługim czasie skuwać płytki ponownie.
  • Rozmiar i rodzaj kontenera na gruz. Ekonomiczniej będzie zamówić większy kontener, tak aby wszystko się w nim zmieściło (co jest ważne również z powodów bezpieczeństwa przewozu odpadów) niż w połowie remontu zamawiać kolejny pojemnik. Jeżeli remont jest naprawdę niewielki, można zdecydować się na tańsze worki BigBag. To, na czym naprawdę można niemało zaoszczędzić to wywóz gruzu, którym jako SKIP zajmujemy się w ramach usługi wynajmu kontenera, dlatego nie muszą Państwo martwić się o dopłaty za wywóz.kontener zapełniony gruzem

Remontując łazienkę, warto przygotować się do tego przedsięwzięcia i finansowo, i logistycznie. Zabezpieczenie pozostałych pomieszczeń przed zabrudzeniem to dopiero początek tych przygotowań. Kontener na odpady pozwoli umieścić w nim wszystko to, czego w ramach remontu chcemy się pozbyć — od płytek, kafli, przez plastiki, armaturę, aż po meble łazienkowe. Co do konkretnych zmian, które chcemy przeprowadzić, warto śledzić nowoczesne trendy wnętrzarskie i wybrać spośród nich takie rozwiązania, które najlepiej nam się przysłużą. Przykładowo, zamiana wanny na prysznic może być korzystna w przypadku małej łazienki w mieszkaniu. Wielbiciele klasyki zaś zainteresowani mogą być parawanem nawannowym. Pomysły i przedsięwzięcia korespondować muszą też z dostępnym na ten cel budżetem.