Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Jak prawidłowo segregować odpady?

12 września 2022
kontener na samochodzie

Wytwarzane przez nas odpady to różnego rodzaju materiały, z których wiele rozkładać może się nawet tysiąc lat. Dlatego tak ważna jest odpowiednia segregacja tych śmieci – ze względu na ochronę środowiska naturalnego, jednak nie tylko. Niezwykle istotną kwestią są również względy ekonomiczne – proces recyklingu odpadów znacząco wpływa na obniżenie kosztów wytwarzania nowych produktów. Warto wiedzieć także, że uchylanie się od obowiązku prawidłowej segregacji śmieci, skutkować może poważnymi karami m.in. finansowymi. Jak zatem odpowiednio gospodarować zanieczyszczeniami? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

Segregacja odpadów nie jest już tylko oznaką proekologicznej postawy, a po prostu obowiązkiem nas wszystkich. Według statystyk, każdego dnia jedna osoba wytwarza prawie kilogram odpadów, z czego zaledwie 25% poddawane jest ponownemu przetworzeniu. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że posiadamy niewystarczającą wiedzę na temat segregacji odpadów. Jakie są zatem najczęstsze błędy podczas segregacji śmieci? Na co zwracać uwagę, aby późniejszy recykling zanieczyszczeń był bardziej efektywny? Podpowiadamy, jak prawidłowo segregować odpady.

Zacznijmy jednak od tego, dlaczego warto zadbać o odpowiednią segregację zanieczyszczeń. Pozwala ona na redukcję wytwarzanych przez nas śmieci i uzyskanie z nich pełnowartościowych surowców, które nadają się do ponownego przetworzenia. Jak się jednak okazuje, nie jest to wcale takie łatwe zadanie. Nierzadko, surowce, które pozornie wydają się oczywiste do przydzielenia ich do odpowiedniego pojemnika, często takimi nie są. Dowiedz się, jak wystrzegać się błędów.

Co wyrzucamy do niebieskiego pojemnika na śmieci?

Niebieski pojemnik na odpady przeznaczony jest na takie śmieci jak m.in. papier, ulotki, torby papierowe, kartony, zeszyty, książki, gazety i czasopisma oraz papierowe i tekturowe opakowania. Warto jednak zwrócić uwagę, aby do tych pojemników wrzucać opakowania, które pozbawione są taśm klejących oraz okładek lakierowanych.

Należy pamiętać, aby nie wyrzucać mokrej makulatury – wilgotność znacznie obniża jej jakość i powoduje problemy z recyklingiem. Niezwykle ważne jest również, aby nie wyrzucać do niebieskich pojemników ręczników papierowych i chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego lub zatłuszczonego. Nie powinny lądować w nim także kartony po mleku i innych napojach oraz kubki po kawie na wynos. Dlaczego? Papier, z którego są zrobione, nasycony jest polietylenem, co sprawia, że pojemniki tego typu są wodoodporne. Zamiast do pojemników na papier, powinny trafić one do pojemnika oznaczonego kolorem czarnym, czyli do odpadów zmieszanych.

pojemniki do recyklingu

Co wyrzucamy do zielonego pojemnika na śmieci?

W zielonych pojemnikach lądować powinno wyłącznie szkło opakowaniowe – głównie słoiki oraz szklane butelki po napojach, alkoholu czy żywności, a także szklane opakowania po kosmetykach. Warto pamiętać, że zarówno zakrętki od słoików, jak i butelek znaleźć muszą się w innym koszu – do tworzyw sztucznych. Pamiętajmy także o wcześniejszym usunięciu z nich zawartości.

Co zrobić z naczyniami kuchennymi, takimi jak talerze, miski, szklanki czy kieliszki? Zawsze powinny one trafiać do pojemnika na odpady zmieszane. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku luster, szkła żaroodpornego, okularów czy szyb samochodowych.

Co wyrzucamy do żółtego pojemnika na śmieci?

Do kosza w kolorze żółtym wyrzucać należy wyłącznie tworzywa sztuczne, takie jak plastikowe butelki po napojach, plastikowe opakowania po produktach, kartony po mleku, opakowania po środkach czystości – warto zwrócić uwagę, aby były one odkręcone i zgniecione. Żółty pojemniki przeznaczony jest także na plastikowe reklamówki i torby, folię aluminiową i inne folie, puszki aluminiowe i po konserwach, a także metale kolorowe, nakrętki od słoików, kapsle.

Należy mieć na uwadze, że do żółtych pojemników nie wyrzucamy zatłuszczonych jednorazowych plastikowych opakowań, butelek z zawartością, opakowań po lekach, olejach samochodowych, puszek po farbach i lakierach, zużytych baterii, sprzętu AGD i elektroniki, a także części samochodowych.

Co wyrzucamy do brązowego pojemnika na śmieci?

Pojemnik brązowy przeznaczony jest na odpady biodegradowalne, czyli inaczej bioodpady. Oznacza to, że wyrzucamy do niego odpady po warzywach i owocach, takie, jak obierki, skoszona trawa, liście, gałęzie drzew czy resztki jedzenia.

Należy jednak mieć na uwadze, że do odpadów biodegradowalnych nie wolno wyrzucać mięsa, kości oraz resztek jedzenia z mięsem. Nie powinny tam trafiać również olej jadalny, popiół, ziemia, włosy, sierść, odchody czy żwirek z odchodami.

Co wyrzucamy do czarnego pojemnika na śmieci?

Czarny pojemnik poświęcony jest odpadom zmieszanym. Co więc do niego wrzucamy? Mięso i ryby, resztki zwierzęce, jaja, oleje do smażenia, niedopałki papierosów, plastikowe opakowania po tłuszczu, torebki po herbacie, piasek, zapalniczki, zbite naczynia, produkty skórzane, ubrania i obuwie. Pozbywamy się tu także odchodów zwierząt czy żwirku z kuwety.

Do czarnego pojemnika nie wyrzucamy odpadów budowlanych i wielkogabarytowych, a także opon, lekarstw i odpadów medycznych, baterii, opakowań po środkach ochrony roślin, zużytego sprzętu elektrycznego i elektroniki.

Mycie opakowań przed wyrzuceniem – czy rzeczywiście należy to robić?

Mycie opakowań jest jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniane są podczas segregacji odpadów. Powszechnie uważa się, że w ten sposób służy się środowisku, jednak jest wręcz odwrotnie, ponieważ marnujemy wodę. Takie odpady, jak opakowania, powinny być zawsze opróżnione z zawartości, jednak wcale nie muszą być perfekcyjnie czyste, ponieważ proces ich mycia odbywa się w sortowni.

Gdzie wyrzucać odpady nietypowe?

Istnieją odpady, których nie da się sklasyfikować do żadnego z powyższych podpunktów. W ich przypadku niezbędne jest zastosowanie innych rozwiązań:

Odpady budowlane

Odpowiednia segregacja odpadów budowlanych jest bardzo częstym problemem. Gdzie zatem wyrzucić worki z cementem, wapnem czy gipsem? A gdzie kleje, fugi czy gruz? Aby odpowiednio składować odpady budowlane i innego tego rodzaju zanieczyszczenia wypożyczyć należy specjalny kontener. Pojemnik taki służy właśnie do przechowywania i transportowania materiałów sypkich i pylących się, takich jak np.: gruz, piasek czy węgiel. Aby go wypożyczyć, najlepiej zgłosić się do firmy specjalizującej się także w wywozie poremontowych i budowlanych zanieczyszczeń, która bezpiecznie i legalnie przewiezie odpady do miejsca odpowiedniego przeznaczenia.

Zużyty sprzęt elektroniczny

Jedną z możliwości pozbycia się zużytego sprzętu elektronicznego – zepsutego telewizora, starego komputera, pralki czy zmywarki, jest oddanie go do sklepu, w momencie zakupu nowych urządzeń. Wystarczy tylko zgłosić taki zamiar sprzedawcy. Zużyty sprzęt elektroniczny oddać można także do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Warto tu jednak wcześniej skontaktować się z daną placówką, w celu ustalenia ilości i rodzaju zwracanego odpadu.

Zużyte opony i akumulatory samochodowe

Opony bardzo często uznawane są za odpady wielkogabarytowe i często wystawiane są za posesję w oczekiwaniu na ich odbiór, to duży błąd. Zużyte opony można bezpłatnie oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się w każdej gminie lub zostawić u wulkanizatora, który zakłada nam nowe opony.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku akumulatorów samochodowych, które najlepiej i najbezpieczniej zostawić u mechanika lub we wspomnianych już Punktach Selektywnej Zbiórki na odpady komunalne.

Przeterminowane lekarstwa

Traktowanie przeterminowanych leków, jako odpady zmieszane jest bardzo dużym błędem, tak samo, jak wyrzucanie ich do toalety. Przeterminowane leki najbezpieczniej jest zutylizować, wyrzucając je do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników, które znaleźć można w wybranych aptekach.

odpady nietypowe

Zużyte baterie

Zużyte baterie absolutnie trafić nie mogą do tradycyjnego kosza. Oddać je można do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Innym rozwiązaniem jest zaniesienie ich do specjalnie oznaczonego pojemnika na baterie zlokalizowanego w instytucjach typu urzędy miejskie czy szkoły. Można także odnieść do sklepu, który zajmuje się sprzedażą baterii.

Segregować odpady w gospodarstwie domowym trzeba, to nasz obowiązek. Dlatego zasad prawidłowej segregacji należy się po prostu nauczyć. I choć wydaje się to całkiem prostym zadaniem, w rzeczywistości może zająć trochę czasu. Dlaczego? Trzeba pamiętać, że niektóre odpady pod żadnym pozorem nie mogą być wrzucane do standardowych pojemników na śmieci komunalne. Jednak po przyswojeniu sobie kilku ważnych zasad, cały proces segregacji odpadów powinien odbywać się bezproblemowo. Odpowiednie gospodarowanie zużytymi surowcami przyczynia się do łatwiejszego ich przetwarzania, ograniczając w ten sposób ilość odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci.