Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Do czego służy kontener budowlany

3 czerwca 2022
Kontenery socjalne wynajem Poznań

Kontener budowlany – do czego jest przeznaczony? Czym się różnią poszczególne kontenery?

Kontener to pojęcie dość ogólnie, ponieważ wyróżnić można bardzo dużą liczbę jego rodzajów. Uniwersalność kontenerów sprawia, że znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Doskonale sprawdzają się m.in. w budownictwie, gdzie w zależności od rodzaju, służyć mogą jako magazyny dla materiałów budowlanych czy niezbędnego sprzętu, można w nich także składować i transportować różne odpady np. gruz, odpady ceramiczne, drewno i wiele innych. Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj kontenerów wybrać, podpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści

  1. Czym jest kontener budowlany i do czego jest przeznaczony?
  2. Jakie są rodzaje kontenerów budowlanych?
  3. Montaż i demontaż kontenerów budowlanych – krok po kroku
  4. Kontener budowlany – czy kupno się opłaca?
  5. Czym różni się kontener budowlany od kontenera na odpady budowlane?
  6. Podsumowanie

Czym jest kontener budowlany i do czego jest przeznaczony?

Jak powszechnie wiadomo, każdy plac budowy musi spełniać konkretne wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie może obejść się także bez odpowiednio przygotowanego zaplecza, do którego zalicza się m.in. magazyn na sprzęt i narzędzia, pomieszczenie socjalne czy miejsce na składowanie różnego rodzaju odpadów budowlanych. Do stworzenia takiego zaplecza idealnie nadają się tymczasowe obiekty wolnostojące, takie jak kontenery budowlane. Mają one stabilną konstrukcję, są wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych i co najważniejsze zapewniają pracownikom budowy bezpieczeństwo.

Takie kontenery są najczęściej konstrukcjami stalowym, których budowa opiera się na technologii szkieletowej. Płyty warstwowe, którymi są okładane, służą zapewnieniu bezpieczeństwa i izolacyjności, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Takie połączenie wpływa jednocześnie na solidność i niezwykłą wytrzymałość tego typu obiektów, które mogą służyć przez wiele lat ciągłej eksploatacji. Warto wiedzieć, że kontenery można ustawiać modułowo, dopasowując je do konkretnych potrzeb – może je dowolnie przyłączać i zmieniać ich ustawienie. Niemniej istotne jest również to, że kontenery dostosować można do różnych celów, a ich niezwykle szerokie spektrum zastosowań sprawia, że na budowie są praktycznie niezbędne.

Kontenery biurowe na wynajem Poznań

 

Jakie są rodzaje kontenerów budowlanych?

Niezwykła funkcjonalność oraz szerokie możliwości adaptacji kontenera budowlanego, pozwalają dostosować go do konkretnych potrzeb danej budowy. Co więcej, to niezwykle praktyczne obiekty, które są w pełni mobilne, co oznacza, że w razie potrzeby można przetransportować je z miejsca na miejsce bez konieczności każdorazowego rozładowywania. Do najpopularniejszych rodzajów kontenerów budowlanych zalicza się:

– magazyn na narzędzia i sprzęt budowlany – taki kontener doskonale nadaje do przechowywania niezbędnych podczas budowy narzędzi, sprzętu oraz innych materiałów roboczych. Pozwala on nie tylko na zabezpieczenie sprzętu przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych, ale także przed kradzieżą i innymi nieprzewidzianymi sytuacjami. Co więcej, kontener budowlany może być wyposażony w specjalne regały, stoły warsztatowe oraz inne udogodnienia.

– Magazyn dla materiałów budowlanych – kontenery budowlane posłużyć mogą również jako miejsce do przechowywania materiałów budowlanych. Składować można w nich cement, drzwi, okna oraz inne elementy budowlane, chroniąc je w ten sposób przed zniszczeniem pod wpływem warunków atmosferycznych.

– Miejsce na zaplecze socjalne – niezwykle ważne jest także to, aby pracownicy budowy mieli miejsce, w którym bez otoczenia gruzu i kurzu będą mogli spokojnie posilić się czy zrobić sobie przerwę. Dzięki dużym możliwościom adaptacyjnym kontener budowlany może stanowić także doskonałe zaplecze socjalne z dobrymi warunkami mieszkalnymi, co stanowi idealne rozwiązanie w przypadku pracowników delegowanych. Kontenery wyposażyć można w odpowiednie instalacje, np. elektryczną, hydrauliczną czy grzewczą.

Montaż i demontaż kontenerów budowlanych – krok po kroku

Zanim przystąpi się do robót związanych z montażem i demontażem kontenerów budowlanych, opracować należy Instrukcję Bezpiecznego Wykonywania Robót odpowiednią dla konkretnego zakresu prac. Ze wspomnianą Instrukcją zapoznani – za pisemnym potwierdzeniem, muszą być wszystkie osoby, którzy uczestniczą w pracach.

Niezwykle ważne jest, aby kontenery ustawione były na suchym, stabilnym oraz wypoziomowanym podłożu. Umieszczone muszą być także na podporach punktowych, które umieszczone będą we wszystkich czterech narożnikach, dzięki temu możliwe będzie zachowanie poziomu w całej płaszczyźnie. W niektórych przypadkach zalecane jest zainstalowanie dwóch dodatkowych podpór punktowych – w połowie wzdłużnych ścian kontenera.

Kontenery nie powinny być zlokalizowane w miejscach mokrych, grząskich i niestabilnych, a także w bliskim sąsiedztwie linii elektroenergetycznych. A jeśli montaż lub demontaż kontenerów odbywa się w warunkach zimowych, przed rozpoczęciem prac, usunąć należy zalegające na dachu kontenerów śnieg i lód.

Kontener budowlany – czy kupno się opłaca?

Ceny kontenerów budowlanych różnić mogą się w zależności od rodzaju ich adaptacji oraz stanu technicznego. Używane kontenery budowlane niewielkich rozmiarów zakupić można za kilka tysięcy złotych. Z kolei bardziej rozbudowane i nowe fabrycznie konstrukcje to koszt rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy jednak warto decydować się na zakup kontenera, jeśli mamy w planach tylko jednorazową budowę? W tym wypadku o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wynajem kontenerów. Szeroki wybór firm, które w swojej ofercie mają właśnie wynajem tego typu konstrukcji, sprawia, że bardzo łatwo dopasować można odpowiedni rodzaj kontenera do indywidualnych potrzeb. Wynajem pozwala znacznie ograniczyć koszty, których podczas prac budowlanych i tak nie brakuje.

Czym różni się kontener budowlany od kontenera na odpady budowlane?

Kontener na odpady budowlane od kontenera budowlanego różni się tym, że służy składowaniu oraz transportowaniu różnego rodzaju odpadów budowlanych. Najpopularniejsze tego typu pojemniki to pojemne kontenery typu mulda. Doskonale sprawdzają się one podczas różnego rodzaju prac budowlanych, głównie ze względu na duże rozmiary, dzięki którym z powodzeniem pomieszczą wszelkie odpady, nawet takie o dużych gabarytach. Kontenery są niezbędne do legalnego i bezpiecznego pozbycia się zanieczyszczeń z placu budowy, znakomicie sprawdzając się szczególnie przy większych remontach.

Jeśli chcemy nabyć kontener do składowania śmieci budowlanych, najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem kontenerów w profesjonalnej firmie, która oferuje jednocześnie także wywóz gruzu. Usługa ta polega na podstawieniu przez dane przedsiębiorstwo kontenera odpowiedniej pojemności w ustalonym wcześniej terminie oraz odebranie go po zapełnieniu. W ten sposób składowane i transportowane odpady budowlane trafiają do miejsca, w którym następuje ich odpowiednia utylizacja.

Wywóz gruzu Opalenica

 

Podsumowanie

Regułą jest, że na każdej budowie znaleźć musi się miejsce, w którym można wygodnie i bezpiecznie składować niezbędne maszyny i narzędzia oraz materiały budowlane – nie tylko takie, które wymagają specjalnych warunków. Idealnym rozwiązaniem w tym temacie jest kontener budowlany, którego unikalna konstrukcja i wzmacniana budowa, pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie oraz zebranie całego sprzętu i innych elementów w jednym miejscu. Przed wyborem odpowiedniego kontenera budowlanego należy sprawdzić, jakie możliwości zapewni dany obiekt, a następnie można go wygodnie użytkować.

Odróżnić jednak należy kontenery budowlane od kontenerów na odpady budowlane, w skład których wchodzi m.in. kontener na gruz. Te ostatnie służą odpowiedniemu składowaniu i transportowaniu różnego rodzaju budowlanych odpadów, a ich obecność na placu budowy jest niezbędna. Tego typu kontenery pozwalają na zgodne z obowiązującymi przepisami i bezpieczne dla środowiska pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń, jakie powstały podczas budowy.