Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Czym są odpady BIO i jak je poprawnie segregować?

29 listopada 2022
kolorowe warzywa

Segregowanie bioodpadów może być nie lada wyzwaniem. Teoretycznie potrafimy wskazać bioodpady generujące się w gospodarstwie domowym i wiemy, w jaki sposób należy je utylizować. W praktyce okazuje się nierzadko, że wciąż pozostają pytania bez odpowiedzi. Czasem okazuje się też, że nasze przekonania co do tego, czym właściwie są bioodpady, były błędne. Przeanalizujmy więc ten temat i rozwiejmy wątpliwości, które narosły wokół niego.

Co to są odpady bio?

Przedrostek „bio” w słowie „bioodpady” odnosi się do cechy tego rodzaju odpadów. Bioodpady to inaczej śmieci biodegradowalne. Są to śmieci organiczne, ulegające naturalnym procesom rozkładu. Biodegradacja polega na tlenowym lub beztlenowym rozkładzie związków organicznych. Mówimy o biodegradowalności danego materiału, jeżeli może ulegać on rozkładowi biologicznemu przez żywe mikroorganizmy, takie jak bakterie, pierwotniaki, a także promieniowce, glony czy grzyby.

Błędem jest jednak sądzić, że w pojemniku na odpady bio umieścić można wszystkie odpadki pochodzenia naturalnego. Są takie rodzaje odpadów, które można uznać za naturalne, a które nie mogą być umieszczane w koszach na frakcję bio, a idealnym przykładem są odchody. W definicję bioodpadów w nomenklaturze segregowania śmieci nie mieszczą się też wcale wszystkie odpady kuchenne. Przypomnijmy, że pięć frakcji odpadów komunalnych, na które segregujemy śmieci, to papier, plastik i metal, opakowania szklane, odpady zmieszane i wspomniane odpady bio. Te ostatnie obejmują jedynie śmieci pochodzenia roślinnego.

jabłka w plastikowej torebce

Jakie wyróżnia się odpady pochodzenia roślinnego?

Skoro w koszu na bioodpady umieszczać można jedynie śmieci pochodzenia roślinnego, dla przejrzystości warto przypomnieć sobie najbardziej popularne odpady generowane w gospodarstwie domowym, które wpisują się w tę definicję.

Do bioodpadów więc zaliczamy:

  • Odpady zielone — takie jak żywe i zwiędłe kwiaty, liście, chwasty z ogródka, skoszona trawa.
  • Gałęzie drzew i krzewów oraz korę drzew.
  • Owoce i warzywa oraz wszelkie pozostałości po nich — obierki, ogryzki, zgniłe części itd.
  • Przetwory z owoców i warzyw, np. zawartość konserw owocowo-warzywnych, musy owocowe, dżemy (bez opakowań) itp.
  • Pestki owoców i warzyw, łupiny orzechów, nasiona.
  • Pieczywo, np. czerstwy chleb.
  • Ryż, kasze, makarony (bez opakowań).
  • Fusy po herbacie i kawie.
  • Grzyby i resztki powstające podczas ich obierania.
  • Skorupki jaj — to jedyny wyjątek, gdyż skorupki to odpadki odzwierzęce. Można je jednak umieścić w koszu na bioodpady.

Czego nie umieszczać w koszu na odpady bio?

Do pojemnika na bioodpady nie wolno wrzucać takich odpadów, jak:

  • Mięsa (np. drobiu, wieprzowiny, wołowiny ani wszelkich podrobów).
  • Kości zwierząt, w tym ości ryb.

Resztki mięsne oraz kości z mięs lub ości rybne umieszcza się w pojemniku na odpady zmieszane.

  • Odchodów zwierząt — żwirek z kuwet dla zwierząt, kiedy ten się już zużyje, wynieść można od razu do altanki śmietnikowej do odpadów zmieszanych. Odchody zebrane na spacerze z psem zbieramy do woreczka na psie odchody i umieszczamy bądź to w specjalnych pojemnikach na psie odpady, bądź w zwykłych śmietnikach umieszczonych przy chodnikach.
  • Puszek, słoików, butelek czy innych opakowań żywności, nawet jeśli zawartość jest pochodzenia roślinnego.
  • Kapsułek po kawie i herbacie (obecność tworzywa sztucznego wyklucza tego rodzaju fusy z umieszczenia ich w pojemniku na bioodpady).
  • Oleju jadalnego.

Z listy wykluczyć trzeba również wszelkie resztki jedzenia, które są pochodzenia innego niż roślinne, np. resztki serów, wędlin, jajka itp.

Co jeszcze warto wiedzieć o segregacji bioodpadów?

Jeżeli wyrzucane są odpady zielone w dużych ilościach, warto tak wcześniej je przygotować, by zabierały w pojemniku jak najmniej miejsca. Jest to zasadne, tym bardziej że pojemność osiedlowych kubłów na bioodpady jest zazwyczaj stosunkowo mała w porównaniu do pojemników na odpady pozostałych rodzajów. Gałęzie warto połamać na mniejsze. Suche iście, jako że często bardzo łatwo się kruszą, przed wrzuceniem do kubła wystarczy lekko pougniatać.

zwiędła dynia ozdobna

Wszelkie roślinne odpady najlepiej jest umieszczać luzem, to znaczy bez wkładania ich wcześniej w torebkę papierową lub foliową. Ze zrozumiałych względów worki takie mogą pomóc przenieść zawartość do śmietnika, jednak jeśli tylko jest taka możliwość, zaleca się wysypać zawartość z folii, a samą folię wykorzystać ponownie lub umieścić w koszu na plastik.

Do wytycznych warto się stosować nie tylko ze względów prawnych, ale i ekonomicznych. Cena za wywóz śmieci komunalnych uzależniona jest właśnie między innymi od tego, czy odpady są prawidłowo segregowane. Jeśli firma odpowiedzialna za wywóz odpadów będzie miała co do tego słuszne zastrzeżenia, opłaty mogą znacząco wzrosnąć.