Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Czy można uzyskać kruszywo budowlane poprzez recykling?

5 października 2021
Wywóz gruzu Stęszew

Kruszywo budowlane z recyklingu? To możliwe!

Wszędzie tam, gdzie prowadzone są prace budowlane, generuje się mnóstwo odpadów, głównie gruzu, takiego jak beton, cegły i inne. Aby uporządkować teren budowy i prawidłowo zagospodarować odpady, na terenie budowy czy remontu stawia się kontenery na gruz, które mieszczą w sobie wszystkie śmieci z budowy, a kiedy kontener napełni się, następuje zwykle wywóz gruzu, a na miejsce kontenera staje nowy, pusty. Nie wszyscy jednak wiedzą, że recykling stwarza możliwości wykorzystania gruzu jako kruszywa recyklingowego. Zatem odpady po budowie domu jednorodzinnego czy rozbiórce budynku, które sortownia gruzu otrzymuje w kontenerze, nie są bezwartościową górą “złomu”, jak to się zwykło o nich myśleć, która nie przydaje się już do niczego, zaśmieca środowisko naturalne i stanowi odpad, którego nikt nie potrzebuje i nie znajduje dla niego żadnego zastosowania. Wręcz przeciwnie! Gruz ma przed sobą drugie życie. 

kruszywo budowlane

W jaki sposób pozyskuje się kruszywa budowlane?

Aby możliwy był recykling betonu konstrukcyjnego trzeba zastosować maszyny, takie jak np. kruszarki udarowe. Ich działanie powoduje kruszenie betonu aż do uzyskania kruszywa o pożądanych cechach – w zależności od tego, czy chcemy uzyskać kruszywa grube, średnie, czy drobne. Stopień rozdrobnienia materiału można bardzo łatwo regulować – w przypadku kruszarek udarowych z wirnikiem odpowiedni stopień rozdrobnienia  uzyskuje się poprzez zmianę odległości płyt udarowych od wirnika. Kruszarki idealnie nadają się do recyklingu nie tylko betonu czy cegieł ale i szkła, ceramiki itp. Kruszarki wykorzystywane są również do obrabiania mechanicznego kruszywa pochodzenia naturalnego, określanego jako kruszywo łamane. Takie kruszywa naturalne to na przykład piaskowiec, granit, bazalt – czyli tzw. skały lite. Ich złoża są ograniczone, dlatego im więcej uzyska się kruszywa z recyklingu, tym lepiej. Jeśli kruszywo musi być pozyskane z wielu różnych materiałów, np. mieszanek betonowych, miału węglowego albo jeśli potrzebne jest przesianie ziemi z kamieni czy kostki granitowej, wówczas pomocne okazują się łyżki przesiewająco – kruszące. Łyżki potrafią przesiewać nie tylko odpady z rozbiórek i resztki budowlane, ale też glebę, torf czy kompost. 

Gruz betonowy pod drogi i chodniki

Kruszywo betonowe charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie, dlatego będzie bardzo dobrym sposobem na umocnienie gruntu, czy to jako wierzchnia warstwa drogi dojazdowej czy placów pełniących funkcję parkingu, jak i podbudowy pod kostkę brukową dla pieszych. Nawierzchnie drogowe i chodniki bardzo często wzmocnione są kruszywem betonowym lub ceglanym (zawartości kruszywa mogą się procentowo różnić od typu utwardzanej nawierzchni) , który pozytywnie wpływa na żywotność tych nawierzchni. Taka metoda ich utwardzania sprawdza się z powodzeniem już od wielu lat w dużych miastach jak Poznań, a także w przypadku umacniania mniejszych dróg powiatowych

kruszywo na chodniki i drogi

Kruszywa sztuczne w ogrodnictwie

Oprócz budowy dróg, kruszywa odgrywają niemałą rolę w gałęzi jaką jest architektura ogrodu. Tłuczeń może być wykorzystywany jako podsypka pod nierówności terenu na działce, ale dużo częściej służy do profilowania skalniaków i skarp dla roślin płożących. Nie tylko dobrze wygląda, ale też służy gospodarowaniu wilgocią – posypka może doprowadzać bądź odprowadzać wodę z danego miejsca w ogrodzie, tworząc swoisty system drenażu, co bezpośrednio wpływa na pielęgnację roślin.

Podsypka pod tereny sportowe

Kruszywo łamane doskonale nadaje się również pod nawierzchnie terenów, które służą celom sportowo-rekreacyjnym. Mowa tutaj o boiskach, kortach, bieżniach i wszystkich tych połaciach, na których trenuje się różnorakie sporty  zawodowo czy rekreacyjnie. Nawierzchnie żwirowe spotyka się na torach wyścigowych. Z kolei kruszywa z mączką ceglaną są charakterystyczne dla kortów tenisowych. 

Choć wydaje się, że hałdy gruzu są zbędnym, nikomu niepotrzebnym elementem, który zalega w sortowniach i na wysypiskach, to w rzeczywistości jego recykling pozwala na wykorzystanie go w niejednej gałęzi. Najwięcej z recyklingu gruzu czerpie branża drogowo-budowlana, wykorzystując odpady jako podsypkę pod budowę dróg, chodników, a nieraz zdarza się, że kolejnych budynków. Branża sportowa czy ogrodowa to z kolei dziedziny, które rzadko kojarzone są z wykorzystaniem odpadów budowlanych – tymczasem budowa boisk czy skalniaków nie obyłoby się bez odpowiednio zrecyklingowanego gruzu.