Porady dotyczące wywozu gruzu i odpadów

Co to jest czysty gruz i jak wygląda klasyfikacja gruzu.

26.08.2021
Kto musi się zarejestrować w BDO

Czym jest gruz czysty? Jak klasyfikujemy gruz?

Pod hasłem gruz zazwyczaj kryją się materiały i odpady pozostałe po budowie, remoncie, rozbiórce, czy innych pracach budowlanych. O jakich odpadach mówimy? To mogą być cegły, fragmenty betonu, skute kafelki, czy porcelana. Zdarza się, że do takich odpadów błędnie wliczamy również połamane meble, czy inne sprzęty gospodarstwa domowego. Według klasyfikacji możemy wyodrębnić gruz czysty, gruz mieszany i gruz zanieczyszczony. Czym jest zatem czysty gruz i czym różni się od pozostałych dwóch kategorii?

Wywóz gruzu z załadunkiem HDS

Kontener łączy każdy rodzaj gruzu

Gruz powstaje zawsze przy pracach związanych z budową i remontem. Kładzenie tapet, malowanie ścian, wymiana kafelków w łazience, czy stawianie/wyburzanie ścianek działowych to prace, przy których nieuchronnie pojawiają się jakieś odpady. Co bardzo ważne to to, że tak powstałych śmieci nie wolno wyrzucać do pojemników na odpady komunalne. Nie wolno ich też przechowywać. Co zatem zrobić? Najlepiej i najbezpieczniej jest wynająć specjalne pojemniki, czyli kontenery na gruz. Ze względu na wspomniany wcześniej podział gruzu na gruz czysty, mieszany i zanieczyszczony, oraz na zakaz samodzielnego składowania takich odpadów, wynajem firmy zajmującej się utylizacją gruzu jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Pomoc specjalistów nie tylko pozbawi nas problemu, ale także przyczyni się do ochrony środowiska poprzez fachową utylizację i odzysk surowców wtórnych.

Czysty gruz – źródło surowców wtórnych

hałda gruzu i kruszywa

Czysty gruz jest źródłem surowców wtórnych, a zatem jest niezwykle pożądanym elementem powstającym przy pracach budowlanych. We wspomnianym procesie odzysku, z gruzu możemy otrzymać różnego rodzaju kruszywa. Kruszywo z kolei można następnie wykorzystać – czy to jako fundamenty, czy jako kostkę brukową, czy podsypkę pod tory kolejowe. Co wchodzi w skład czystego gruzu?

  • Ściśle określone odpady pochodzenia naturalnego np. czysta ziemia (bez pozostałości po korzeniach i trawie) oraz piasek.
  • Odpady powstałe przy pracach budowlanych, np. fragmenty cegieł, czy betonu.
  • Ceramika i porcelana.
  • Niewielka ilość tynku.

Czym jest gruz mieszany

Czym od gruzu czystego różni się gruz mieszany? Ta druga kategoria może zawierać w sobie wszystkie elementy gruzu czystego, czyli cegły, beton i tak dalej, a dodatkowo jeszcze:

  • płyty gipsowo-kartonowe, czyli tzw. nida gips, suporex, silka, silikat, szlaka, żabinka,
  • siatki montażowe, dużą ilość tynku, drewniane fragmenty, folie malarskie,
  • wełnę mineralną, szkło i styropian,
  • gabaryty,
  • tworzywa sztuczne.

Gruz czysty a zanieczyszczony

Podobnie jak pozostałe dwie kategorie, tak i gruz zanieczyszczony zawiera elementy wyżej wymienione plus dodatkowe odpady, których nie można umieścić w kontenerach przeznaczonych np. tylko na gruz czysty. Zatem co dokładnie zalicza się do gruzu zanieczyszczonego? W składzie znajdziemy płyty gipsowo-kartonowe i ceramikę, ale również:

  • szkło,
  • papę,
  • spaleniznę,
  • gumę,
  • trawę syntetyczną w rolkach.

Gruz zmieszany i zanieczyszczony nie może zawierać odpadów niebezpiecznych typu: eternit i azbest.

gruz zmieszany

Tak właśnie przedstawia się klasyfikacja odpadów zwanych ogólnie gruzem. Jak widać, jest to trochę bardziej złożone niż proste hasło “odpady pobudowlane” ponieważ same prace remontowe, w zależności od wykonywanych czynności, generują różne rodzaje odpadów. Dlatego, jeśli stoimy u progu remontu mieszkania czy domu, najlepiej skontaktować się z firmą odpowiedzialną za wywóz gruzu i poradzić jaki kontener dobrać do naszych potrzeb i zakresu prac. Nasza firma jest gotowa na odbiór każdego rodzaju gruzu, w całym Poznaniu i okolicach.